Ve volbě pravoslavného arcibiskupa neuspěl žádný z kandidátů

Ve volbě pravoslavného arcibiskupa neuspěl žádný z kandidátů
20. května 2013 Události Autor: Hana Sedláková

Představitelé pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku se o víkendu sešli k volbě nového arcibiskupa pražské eparchie. Ve čtyřkolovém hlasování nezískal potřebnou dvoutřetinovou většinu ani jeden z kandidátů – o úřad se ucházel Archimandrita Marek Krupica a otec Michail Dandár působící v Německu.

„Budeme muset jednat co nejrychleji. Přesto v tomto týdnu se určitě znovu nesejdeme – čekáme patriarchu Bartoloměje I. a vyvrcholení cyrilometodějských oslav. Každopádně nyní se budou hledat noví kandidáti,“ uvedl tajemník pro vnější vztahy a ekumenu pravoslavné církve Ondřej Chrást, podle kterého bude termín eparchálního shromáždění stanoven pravděpodobně během příštího týdne.

A co patří k nejbližším úkolům nového arcibiskupa? „Čeká ho především těžká práce sjednotit církev, která se v minulých měsících dostala lidově řečeno do varu. Je třeba nastolit klid, mír a pořádek. Dále pak běžná agenda spojená zejména s majetkovým vyrovnáním církve a státu, což je velmi diskutované téma,“ vysvětlil Ondřej Chrást.

Poslední pražský arcibiskup Kryštof rezignoval 12. dubna s tím, že po medializaci své osoby nechce poškozovat církev. Nařčení z porušení mnišského slibu odmítl.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony