Ve Vídni vzpomínali na 70. výročí bl. sestry Restituty, brněnské rodačky

Ve Vídni vzpomínali na 70. výročí bl. sestry Restituty, brněnské rodačky
11. dubna 2013 Události Autor: Filip Breindl

Vídeňský arcibiskup, kardinál Christoph Schönborn sloužil mši svatou v kapli justičního areálu v rakouském hlavním městě, připomněl při ní nedávné 70. výročí mučednické smrti blahoslavené sestry Marie Restituty Kafkové, kterou nacisté popravili 30. března 1943 právě v budově zemského soudu ve Vídni.

"Sestra Restituta je pro mě takovým symbolem, že obyčejná, slabá žena - ona byla jistě tělesně silná, ale přesto jediná žena je silnější než největší ideologie. Silnější než Stalin a Hitler, protože měla přímé srdce a věřila v Krista. Ten je vítězem - Christus vincit, Christus regnat, Christus imperat. Je to vidět u Restituty - Hitler je pryč, Stalin je pryč, ale ona září," řekl kardinál Schönborn na otázku, co říká příběh sestry Restituty v naší současnosti. V kázání připomněl další rakouské mučedníky nacismu - jim je věnována pamětní tabule a stálá expozice v někdejší popravčí cele zemského soudu. Část dokumentů se věnuje také skutečnosti, že řadu rozsudků smrti nebo pobytu v koncentračním táboře vynášeli rakouští soudci, kteří po připojení země k Hitlerově říši skládali přísahu věrnosti nacistickému režimu.

Památku sestry Restituty si připomněly také vídeňské františkánky pokračující v díle své předchůdkyně, která působila jako zdravotnice v nemocnici v Mödlingu. Na místě také byla vzdálená příbuzná sestry Restituty, která nese občanské jméno rodačky z brněnských Husovic - Kafková. Restituto, pros za nás, buď nám ochranou, zazpívali přítomní v písni, kterou před blahořečením řeholnice v roce 1998 složil mons. Wilhelm Müller - zmiňuje také přezdívku Resoluta, kterou pro své rozhodné vystupování dostala od svých kolegů v nemocnici. "Dnes jezdíme z Brna do Vídně a naopak, aniž bychom museli vytahovat pas. To byl ještě před lety sen, který se stal skutečností. Proto teď můžeme sestru Restitutu Kafkovou společně uctívat v Brně i Vídni," podotkl kardinál Schönborn ke skutečnosti, že většinu ze 70 let od smrti mučednice dělila obě diecéze spojené s jejím životem železná opona. "Srdečný osobní pozdrav posílám své staré vlasti, do Čech kde jsem se narodil, do Brna, kde se narodila moje maminka. Bohu díky, že se ošklivou historii, která naše národy rozdělovala, podařilo překonat a nyní jsme ve svobodné Evropě, která není bez problémů, ale svobodná," vzkázal kardinál Schönborn do České republiky.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

Regiony

Regiony