Ve vedení Vatikánu poprvé stojí žena

Ve vedení Vatikánu poprvé stojí žena
4. listopadu 2021 Události Autor: Jana Kuklová

Papež František jmenoval do funkce generální tajemnice vatikánského governatorátu františkánku Raffaellu Petriniovou. Spolu s prezidentem a generálním vicetajemníkem se bude podílet na chodu tohoto městského státu.

Vnitřní chod Vatikánu tak bude poprvé v jeho historii řídit žena. Jejím úkolem kromě jiného bude zajišťování správních služeb, fungování policie nebo provozu vatikánských muzeí a pošty. Italská řádová sestra nastupuje na místo biskupa Fernanda Vérgeze Alzagy. Ten byl povýšen na prezidenta governorátu. 

Raffaella Petriniová je od roku 2005 členem Kongregace pro evangelizaci národů a na římské Papežské univerzitě svatého Tomáše Akvinského zastává post profesorky ekonomie sociální péče a sociologie.

Řeholnice Petriniová je letos několikátou ženou, kterou papež František jmenoval do vatikánských a církevních institucí. V srpnu se stala dočasnou tajemnicí rozvojového oddělení Vatikánu italská řeholnice Alessandra Smerilliová. V únoru získala vlivný post podtajemnice biskupské synody francouzská řeholnice Nathalie Becquartová a italská soudkyně Catia Summariaová se stala první žalobkyní vatikánského odvolacího soudu. Jde o funkce, ve kterých dříve působili výhradně muži.

Zdroj: ČTK, CNA