Ve Vatikánu začala synoda na téma Mladí lidé, víra a rozlišování povolání

3. října 2018 Události Autor: Jana Lokajová

Úvodní bohoslužbou na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu dnes papež František zahájil 15. řádné zasedání biskupské synody, tentokrát na téma Mladí lidé, víra a rozlišování povolání. „Pomazáni naději začínáme toto nové setkání,“ řekl papež při své promluvě.

Bohoslužbu slova provázely texty svatého Pavla Filipanům a ze 14. kapitoly evangelia podle Jana. Papež František během dnešní homilie řekl: „Víme, že naši mladí budou schopni proroctví i vidění do té míry, do jaké my už zralí nebo staří budeme umět snít, a tak zapálit a sdílet sny a naděje, jež nosíme v srdci.“ Vyzval přítomné zástupce církve, aby si naslouchali v pokoře jedni před druhými a odpovídali na konkrétní problémy mladých lidí bez zabíhání do odtažitých ideologií.

Kromě 267 synodních otců, z nichž dva přijeli poprvé také z Číny, se zasedání účastní 23 odborníků a 49 auditorů, z nichž 34 je mezi 19 a 29 lety věku. Dorazily rovněž delegace nekatolických církví. Církev je připravena naslouchat hlasu, vnímání, víře a také pochybám či kritice mladých, které jsou výzvou pro budoucnost,“ uvedl kardinál Lorenzo Baldisseri, generální tajemník 15. řádného shromáždění biskupské synody. To potrvá do 28. října.

Plzeňský biskup Tomáš Holub do Říma odcestoval včera. Na svém twitterovém účtu napsal: "Tak právě odlétám na synodu o mládeži do Říma jako český delegát. 300 biskupů + různí hosté a experti z celého světa budou jednat celkem 22 dní. Těším se a jsem dost zvědavý, jak bude v současné neklidné situaci synoda probíhat. Prosím o modlitební podporu!"

Arcidiecézní centrum pro mládež v Olomouci zveřejnilo na svém facebookovém profilu modlitbu za odvahu a moudrost pro synodní otce. Na sociálních sítích bude také možné průběh zasedání sledovat.