Ve Vatikánu se setkávají letištní kaplani, Česko službu zrušilo před 2 lety

Ve Vatikánu se setkávají letištní kaplani, Česko službu zrušilo před 2 lety
11. června 2019 Události Autor: Alžběta Havlová

devadesát letištních kaplanů z celého světa se od včerejška účastní společného setkání ve Vatikánu. V České republice fungoval jako duchovní podpora Christoph Jacob, před dvěma lety ale byla jeho funkce zrušena.

Seminář ve Vatikánu nese název "Katolická pastorace v civilním letectví a všestranném lidském rovoji". Organizuje jej Úřad pro službu integrálnímu lidskému rozvoji, včera jej zahájila papežská audience. K duchovním, kteří pracují na letištích, promluvil také papež František. Letištní kaplané mají za úkol nabízet duchovní podporu všem cestujícím bez ohledu na náboženské vyznání, pro lidi jsou připraveny také modlitební místnosti.

V České republice vznikla služba letištního kaplana v roce 2015, stal se jím německo-francouzský Christoph Jakob z komunity Chemin Neuf. Služba, kterou zprostředkovávala Česká biskupská konference, byla však před dvěma lety zrušena. "Pražské arcibiskupství si stanovilo určité podmínky, v jakém rozsahu má služba fungovat, aby měla smysl," vysvětlil Proglasu důvod zrušení služby Miloš Daráž, představený komunity Chemin Neuf v Česku a pokračuje: "A letiště to v tomto rozsahu tak úplně nevidělo. Pro církev tak ztrácelo smysl, aby byl na letišti duchovní, který by měl omezené určité pravomoci. Takže proto se nedomluvili."

Letiště Václava Havla Proglasu potvrdilo, že služba byla před lety zrušena: "Důvody, proč už zde letištního kaplana nemáme, bohužel nevíme," uvedli na informační lince. Neřekli také, jestli se v blízké době chystají funkci letištního kaplana obnovit. Kaplan Christoph Jakob nyní působí v Berlíně.

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony