Ve Španělsku budou blahořečeni další katoličtí mučedníci z občanské války

Ve Španělsku budou blahořečeni další katoličtí mučedníci z občanské války
2. prosince 2021 Události Autor: Jana Kuklová

V Granadě bude příští rok v únoru blahořečeno šestnáct mučedníků ze Španělské občanské války. 

Ta ve Španělsku probíhala v letech 1936 až 1939 a v jejím průběhu zahynuly tisíce duchovních, řeholníků a laiků. Jedenáct z nich už v minulosti dosáhlo svatořečení a dalších více než dva tisíce beatifikace. 

Skupina mučedníků, kteří budou 26. února blahořečeni v granadské katedrále, zahrnuje patera Cayetana Giméneze Martína a jeho patnáct společníků. Kromě jednoho laika a seminaristy, byli všichni z nich kněží.

P. Cayetan Giménez Martín po vypuknutí války neodešel do bezpečí. Až když došlo k vypálení jeho farního kostela, uchýlil se ke své rodině. Dva týdny na to byl ale zatčen a 1. srpna 1936 zastřelen. Jeho poslední slova byla: “Ať žije Kristus Král.”

Dalším ze skupiny mučedníků byl dvaadvacetiletý seminarista Antonio Caba Pozo, který byl vězněn a zastřelen při modlitbě růžence. Laik José Muñoz Calvo byl zatčen a následně popraven proto, že se odmítal vzdát členství v mládežnické katolické organizaci, kterou vedl.

 

Zdroj: Catholic News Agency

NyníHudební siesta
Skladba: Klavírní koncert číslo 2 Es dur opus 56 - Adagio; Autor: Moscheles Ignaz; Dirigent: Schelley Howard; Sóla: Schelley Howard  - klavír
13:00Zprávy Proglasu, počasí
13:0513+
13:30Písně
13:45Dnešek v kalendáři
14:00Třikrát z Proglasu
14:30Písničky pro hezké...

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony