Ve farnosti, nemocnici i armádě – trvalí jáhni jsou potřební na mnoha místech, ukázala konference

Ve farnosti, nemocnici i armádě – trvalí jáhni jsou potřební na mnoha místech, ukázala konference
5. října 2022 Události Autor: Jaroslava Otradovcová

„Formace a poslání trvalého jáhna“ – takové bylo téma včerejší celodenní konference na půdě Cyrilometodějské teologické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. O tématu hovořila Adriana Růžičková s vedoucím katedry Pastorální a spirituální teologie P. Pavlem Stuškou, který je zároveň rektorem tamního Arcibiskupského kněžského semináře.

Na konferenci, jež byla pořádána z grantu pro studenty, zazněly příspěvky i o doprovázení trvalých jáhnů či o riziku klerikalismu. V rámci odpoledního bloku dobré praxe někteří prezentovali svou službu, např. ve věznici, jako kaplani v nemocnici či v armádě. „Trvalí jáhni pracují ve farnostech nejvíce jako dobrovolníci, menší počet jich je ve farnostech  zaměstnán, a ještě menší počet působí ve speciálních fukcích,“ nastínil P. Stuška

Déle vysvětlil, že trvalým jáhnem se může stát muž, který žije v manželství alespoň 5 let, dosáhl 35. roku života a je mladší než 55 let. Zároveň musí být dobré pověsti. S jeho posláním také musí souhlasit manželka a musí být do určité míry vyslán farností. „Formace probíhá na teologické fakultě, kde kandidát 5 let studuje teologické nauky a kde by měl získat titul magistra teologie v kombinovaném studiu. Zároveň 3 roky dochází do knězského semináře, kde probíhá duchovní formace. Je to většinou asi 8 pátečních večerů během akademického roku. Zároveň absolvuje víkendové rekolekce na Velehradě či na Svatém Hostýně. Potom také probíhá formace po pastorační stránce, tu má na starosti jeho kněz ve farnosti a při ní jej uvádí do praktických záležitostí,“ popsal proces P. Stuška.

Celý rozhovor, který vedla Adriana Růžičková, si můžete poslechnout na odkazu níže:

 

ilustrační foto: trvalý jáhen a kadeřník Jan Špilar, Vojtěch Hlávka, Člověk a víra

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony