Valentýnská pouť na Vyšehradě

14. února 2008 Události Autor: Filip Breindl

V bazilice svatých Petra a Pavla na pražském Vyšehradě uchovávají ostatky svatého Valentina, mučedníka 3. století a patrona mládeže a šťastného manželství. Každoročně se zde koná pouť, která má být protiváhou komerčním akcím provázejícím tzv. svátek zamilovaných.

V roce 2002 objevili ve vyšehradské bazilice barokní relikviář s ostatky svatého Valentina. V dalších letech se zde vždy 14. února, ve výroční den světcovy mučednické smrti, konal výstav této relikvie a poutní bohoslužba. Jak Proglasu řekl probošt vyšehradské kapituly, P. Antonín Doležal, cílem této duchovní akce jsou především modlitby za mladé lidi, aby si uvědomovali závažnost manželského slibu, nutnost hledat Boží pomoc pro jeho dodržení i závazek služby životu.

Podle P. Doležala vyhledávali první ročníky valentýnské pouti na Vyšehradě spíše mladí lidé, teď už přicházejí zástupci všech generací a je znát, že starší přicházejí s modlitbou za zdar manželství svých dětí, uvedl probošt vyšehradské kapituly. I to podle něj ukazuje na skutečný odkaz svatého Valentina platný pro každý věk, narozdíl od ideálu věčného mládí prezentovaného komerčními "valentýnkami."

NyníKomorní hudba
Skladba: Sonáta op. 1 č.  1 e-moll pro flétnu a kytaru - Adagio; Autor: Händel Georg Friedrich; Sóla: Jurkovič Miloš - flétna, Zsapka Jozef - kytara
02:00Křesťan a svět
02:26Písně
03:00Folklorní okénko
04:01Písničky před svítáním
04:45Jitro s dechovkou
05:00Písně

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony