V uplynulém roce přišlo násilně o život 22 katolických misionářů

V uplynulém roce přišlo násilně o život 22 katolických misionářů
30. prosince 2021 Události Autor: Anna Janošková

V roce 2021 bylo po celém světě zabito dvaadvacet katolických misionářů, většinu tvořili kněží, byli mezi nimi ale také řeholníci a laici. 

Polovina obětí zahynula v Africe. Sedm pak na americkém kontinentě a tři v Asii. V Evropě pak byl zabit jeden kněz, Francouz Olivier Maire, rukou Rwanďana, o nějž pečoval. Podle agentury Fides je letošní počet zavražděných misionářů nižší než předchozí roky.

Vatikánská agentura Fides před koncem roku 2021 informovala stejně jako v předchozích letech o situaci násilně zabitých misionářů ve světě. Letošní výsledky průzkumu ukázaly, že v tomto roce přišlo násilně o život méně misionářů, než činí průměr předchozích třiceti let. Podle údajů Fides bylo od roku 1990 pokaždé násilně zabito průměrně 28 kněží, řeholníků, laiků a biskupů, přičemž nejvíce jich bylo v roce 1997, a sice 68. Do této statistiky ovšem nezapočítává 248 misionářů zabitých při genocidě v africké Rwandě v roce 1994.

Agentura Fides je součástí Kongregace pro evangelizaci národů. Vatikánský úřad je zodpovědný za místní církve v tradičních misijních oblastech.

Zdroj: Kathpress, Fides

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

Regiony

Regiony