V souvislosti s případy zneužívání v církvi v Polsku rezignoval lehnický biskup

V souvislosti s případy zneužívání v církvi v Polsku rezignoval lehnický biskup
28. června 2021 Události Autor: Anežka Hlávková

Předčasnou rezignaci polského biskupa Zbigniewa Kiernikowského z Lehnice přijal dnes papež František. Stalo se 4 dny před dovršením stanovené věkové hranice pro odchod z funkce. 74letý duchovní ale odstoupil v souvislosti s vyšetřováním sexuálního zneužívání v Polsku, jak potvrdila tamní biskupská konference, která zasedá ve Varšavě.

Současně bylo dnes ze sexuálního zneužívání dětí a mládeže obviněno celkem 292 polských kněží, a to za sledované období mezi lety 1958 – 2020. Z celkových 368 nahlášených případů zneužívání je 65 z posledních tří let, informuje Kathpress. Polská mutace Vatican News dodává, že papežovo dnešní rozhodnutí je důsledkem biskupovy nedbalosti v řešení případů sexuálního zneužívání v diecézi Siedlce, kterou Kiernikowski vedlv letech 2002 – 2014. Lehnickým biskupem byl pak 7 let.

Na popud Svatého stolce přijel od 17. června na deset dní do Polska emeritní arcibiskup janovský, kardinál Angelo Bagnasco, aby prošetřil údajnou nedbalost ve zmíněných kauzách. Vyšetřování podle italského listu ACI stampa míří ke kardinálu Stanisławu Dziwiszovi – krajanovi a osobnímu tajemníkovi papeže Jana Pavla II. Dziwiszovi kritici tvrdí, že opomíjel varovné zprávy v tomto smyslu. Emeritní krakovský arcibiskup obvinění odmítl jako pomlouvačná, loni sám požádal o přešetření několika případů. Předseda episkopátu Stanisław Gądecki tehdy vyjádřil naději, že všechny otázky vyjasní příslušná vatikánská komise.

zdroje: Kathpress, Vatican News, ACI stampa

ilustr. foto: pixabay.com

NyníHudební siesta
Skladba: Slovácká suita op. 32 (1903) - V kostele; Autor: Novák Vítězslav; Dirigent: Šejna Karel; Soubor: Státní filharmonie Brno
13:00Zprávy Proglasu, počasí
13:05Písně
13:45Dnešek v kalendáři
14:00Třikrát z Proglasu
14:30Písničky pro hezké...
15:00Zprávy Proglasu, počasí

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

Regiony

Regiony