V Praze začíná festival varhanní hudby

V Praze začíná festival varhanní hudby
3. srpna 2017 Události Autor: Anežka Wiewiorková

V Praze dnes začíná 22. Mezinárodní varhanní festival – Svatojakubské Audite Organum. V bazilice sv. Jakuba na Starém Městě pražském je během srpna a září připraveno osm koncertů.

„Popudem pro vznik festivalu v roce 1996 byl můj zájem slyšet v Praze zahraniční varhanní umělce,“ vysvětlila varhanice od sv. Jakuba a organizátorka festivalu Irena Chřibková. Podle jejích slov po roce 1989 takové koncerty takřka vymizely. Zdálo se jí tedy, že by bylo přínosné pro laickou i odbornou veřejnost mít možnost slyšet varhanní umění právě v bazilice svatého Jakuba. „Máme tu velké varhany, které umožňují prezentovat hudbu prakticky všech období,“ doplnila Chřibková.

Na zahajovacím koncertu, který začíná dnes v 19 hodin, vystoupí americký varhaník James Kibbie. Druhé vystoupení se koná 10. srpna a zahraje na něm manželské duo Giovanni Clavora Braulin a Zuzana Janáčková. „To budou moci posluchači sledovat hru čtyř nohou a čtyř rukou,“ pozvala na koncert Irena Chřibková s tím, že zajímavostí festivalu je videoprojekce. Dvě kamery snímají varhaníka při hře a dole v lodi je umístěno plátno, na kterém mohou posluchači hudebníka vidět. „Myslím si, že je to velmi přínosné, lidé spojení s varhanním kůrem vítají,“ doplnila pořadatelka. Celý program festivalu Svatojakubské Audite Organum najdete na stránkách auditeorganum.cz.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony