V Praze se vzpomínalo na padlé vojáky a jejich blízké

11. listopadu 2017 Události Autor: Petr Pospíšil

V kostele sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí v Praze se při příležitosti Dne válečných veteránů konalo slavnostní shromáždění spojené s pobožností. V pátek večer se ho s představiteli Církve československé husitské zúčastnili zástupci armády, představitelé veřejného života i ekumeny.

Tato setkání mají v kostele sv. Mikuláše dlouholetou tradici. Věřící si při nich připomínají nejen padlé vojáky a jejich blízké, ale i studenta Jana Opletala, který zemřel v listopadu 1939, a který byl členem Církve československé husitské. „Určitě je velmi důležité myslet na vlastní historii, historii národa, vlastní země i Evropy a uvědomovat si, že není v žádném případě mír nebo spravedlnost, svobodná atmosféra, demokracie ve společnosti samozřejmostí. Je to draze zaplaceno oběťmi těch lidí minulých generací, kteří toužili a zápasili o tyto svobody“, uvedl patriarcha husitské církve Tomáš Butta.

Promluvu v kostele pronesl plzeňský biskup Církve československé husitské Filip Štojdl. Připomněl v ní mimo jiné význam českých a slovenských legionářů, kteří v letech 1. Světové války bojovali za samostatný stát, aniž by se mnozí jeho vzniku dožili. „Pro mě je to příležitost zavzpomínat na moje oba pradědečky, kteří byli oba legionáři a zároveň je to velká příležitost si uvědomit to, že bez víry v Boha, bez víry v druhé lidi a bez víry v sebe sama, nemůžeme nikdy ochraňovat to dědictví, které jsme dostali – naši zemi. Myslím, že právě k tomu potřebujeme slyšet ta Kristova slova o pokoji, tak jako ti učedníci, kteří byli zavření v té místnosti nahoře a báli se, co bude. Potřebovali bychom slyšet Ježíšovo: Pokoj vám!“, svěřil se Štojdl.

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony