V Olomouci se sešli nevidomí esperantisté z Evropy a Japonska

V Olomouci se sešli nevidomí esperantisté z Evropy a Japonska
26. července 2011 Události Autor: Radka Rozkovcová

V Olomouci se ve dnech 14. až 21. července 2011 uskutečnil 77. Mezinárodní kongres nevidomých esperantistů. Mezinárodního setkání se zúčastnilo celkem 56 hostů z dvanácti zemí (Česko, Bulharsko, Finsko, Itálie, Německo, Chorvatsko, Maďarsko, Polsko, Srbsko, Rakousko, Rusko, Japonsko).

Pořadatelem akce byla Sekce nevidomých Českého svazu esperantistů. V hotelu Sigma se kromě slavnostního zahájení a ukončení kongresu také konala neformální setkání účastníků, přednášky na nejrůznější témata včetně hlavního – „Zpřístupňování kulturních zařízení pro nevidomé“ a dvě shromáždění mezinárodní organizace nevidomých esperantistů (LIBE).

V programu kongresu byla celá řada návštěv pamětihodností a zajímavostí Olomouce a jeho okolí. Např. to byla návštěva historické radnice a centra města, katedrály sv. Václava a Arcidiecézního muzea, baziliky a ZOO na Svatém Kopečku, Klášterního Hradiska,  křelovského fortu a esperantské mše v kostele sv. Michala. Účastníci rovněž navštívili hostinský pivovar Moritz a Loveckou chatu v Horce nad Moravou. Jeden den byl věnován přednášce v brněnském Technickém muzeu o organizátorovi prvního kongresu nevidomých esperantistů v Praze v roce 1921 – Karlu Emanuelu Macanovi, který byl nestorem esperantského hnutí nevidomých u nás i ve světě.

Účastníci nemohli vynechat taktéž centrum poskytování sociálních služeb pro zrakově postižené na ulici I. P. Pavlova v Olomouci. Tam se dozvěděli o úrovni poskytování elementární rehabilitace, vzdělávacích aktivit a podpoře osob se zrakovým hendikepem při vyhledávání zaměstnání na území Olomouce a Olomouckého kraje. Také navštívili prodejnu kompenzačních pomůcek, kde si širokou nabídku tohoto sortimentu prohlédli, někteří i pomůcky zakoupili.

Cílem kongresu byla především výměna poznatků o úrovni péče o zrakově postižené v různých zemích, vybavenosti kompenzačními pomůckami a odstraňování bariér. Účastníci se setkali se svými známými z minulých kongresů a taktéž navázali nové vztahy a nová přátelství. V neposlední řadě měli příležitost se dále zdokonalovat v používání esperanta, které je tradičním dorozumívacím prostředkem nevidomých celého světa už téměř 100 let.

(z tiskové zprávy TyfloCentra Olomouc)

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony