V Krkonoších začíná další Tábor rodin

28. července 2017 Události Autor: Anežka Wiewiorková

Dobrodružné expedice za poznáním, tvoření z přírodních materiálů, povídání u ohně, modlitba či zpěv, to čeká účastníky dalšího Tábora rodin, který zítra začíná v Domě setkání v Albeřicích.

 

Do Krkonoš přijíždí každoročně rodiny s úplně malými dětmi i s těmi staršími. „Tábor rodin v Albeřicích děláme asi po čtrnácté, ale někdy máme víc turnusů, takže jich bylo už hodně,“ řekl pořadatel Miloš Vyleťal, který je zároveň předsedou sdružení YMCA Setkání. Někdy s sebou podle něj rodiče klidně berou miminka stará několik měsíců. Stává se, že děti vydrží až do puberty, takže dalším účastníkům je zase 15 i víc let. „Důležité je, že se vždy vytvoří parta dětí s podobným věkem či zájmy, nikdy tam nezůstává nikdo osamělý, že by se nudil,“ ujistil Vyleťal.

„Jednou jsme zmokli při návratu ze Sněžky. Zatáhlo se a přišla velká letní bouře. Ze začátku z toho byl strach. Když jsme ji překonali, děti večer říkaly, že to byl nejsilnější zážitek, že to bylo super,“ popsal Miloš Vyleťal jednu ze situací, kterou na Táboře rodin zažil. Běžný den podle něj začíná modlitbou a malým osvěžením v ledové vodě tůňky. „Po snídani se chystáme na výlet nebo na návštěvu zajímavých míst, někdy připravíme různé disciplíny přímo okolo chaty. Chodíme na borůvky a houby. Menší mají v oblibě třeba stavění hrázek a ostrůvků v potoce nebo vesniček pro skřítky. Večer se setkáme u ohně, zpíváme, opékáme,“ přiblížil různorodost aktivit Vyleťal.

Program každého tábora je podle Miloše Vyleťala do jisté míry variabilní. „Večer se podělíme o to, co jsme prožili a domluvíme se na tom, co budeme dělat další den. My jako organizátoři máme základní program připravený, ale přizpůsobujeme se tomu, co lidi víc láká, co by chtěli zkusit nového. Snažíme se, aby to bavilo většinu účastníků,“ vysvětlil předseda sdružení YMCA Setkání.

Dům setkání, ve kterém se Tábor rodin koná, dostalo české sdružení YMCA před patnácti lety od odcházejících sester kongregace Nejsvětější svátosti, aby sloužil rekreaci a duchovnímu povzbuzení rodin a rodičů. Od té doby se společenství snaží všechny práce na domě obstarat samo. „Alespoň jednou ročně máme brigádu, většinou v posledním prázdninovém týdnu. Obvykle je plno, proto i letos nemůžu už nikoho zvát. Budeme ale hrozně rádi, když přijedete příští rok, nebo jinak podpoříte Dům setkání,“ vzkázal Miloš Vyleťal s tím, že dům v Krkonoších je otevřen všem, nejen lidem ze společenství YMCA. „Je možné přijet na zimní i jarní lyžování, nebo kdykoli jindy v létě a přes rok, když jsou volné termíny, s rodinou či společenstvím. Nejsme uzavřená skupina,“ pozval do východních Krkonoš Miloš Vyleťal.

 

NyníRanní magazín
Píseň: V Dačicích (2020); Interpret: Antikvartet; Album: Antikvartet: Desatero setkání s Medvíďaty
06:45Ranní zíváček
07:00Zprávy ČRo Dvojka
07:05Písně
07:15Pozvánky
07:45Třikrát z Proglasu
08:00Zprávy ČRo Dvojka

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony