V Brně začíná předčítání Knihy knih

4. dubna 2012 Události Autor: Jana Lokajová

Věřící deseti evangelikánských církví se dnes dopoledne připojili ke 4. ročníku akce Brno čte Bibli. Do pátečních večerních hodin mohou kolemjdoucí slyšet slova Písma svatého a zapojit se do veřejného předčítání na Moravském náměstí a Filozofické fakultě Masarykovy univerzity.

Dále organizátoři umístili biblické verše na madla v městské hromadné dopravě. „Jako v minulých ročnících budou probíhat v ulicích města Brna happeningy mládeže pořádajících církví. Ta dělá různé věci, fantazii se meze nekladou. Jde o to nějak nápaditě, nenásilně a vtipně oslovit veřejnost,“ řekl iniciátor brněnského čtení Pavel Eleder z občanského sdružení Den.

Podle oficiálních stránek www.brnoctebibli.cz chtěli věřící původně před třemi lety představit nový překlad Bible21. „Cílem není v žádném případě propagovat církev, jak si někdo může myslet, ale jde nám o knihu samotnou. Věříme, že Bible je zdrojem hodnot, že ovlivnila morálku a kulturu naší společnosti. Na to chceme poukázat. Společnost, jakou máme, pochází právě z ní. Budeme také Bibli prodávat a uvádět tuto knihu vůbec do povědomí lidí,“ přiblížil současný záměr Pavel Eleder.

Aktivita je součástí Celonárodního čtení Bible, které proběhne tento víkend v desítkách měst České republiky. Záštitu nad ní převzal předseda Ekumenické rady církví v České republice Joel Ruml. Koordinují ji členové Nadačního fondu Bible21 za podpory veřejných knihoven, Českého Rozhlasu 6, Židovského muzea Praha a Svazu knihovníků a informačních pracovníků ČR. Konkrétní podoba a průběh akce v daném městě či obci závisí na místních pořadatelích. Například velkopáteční čtení v Plzni uvede biskup František Radkovský a připojí se i místní židovská obec.