V Brně uctili památku obětí komunistického režimu

V Brně uctili památku obětí komunistického režimu
22. února 2019 Události

V brněnské káznici dnes proběhl pietní akt organizovaný Občanským sdružením PAMĚŤ. Zúčastnili se ho bývalí političtí vězni, politici nebo pomocný biskup Pavel Konzbul. Došlo tak k zahájení programu mezinárodního festivalu Mene Tekel, který připomíná oběti komunistického režimu. Na program v bývalé věznici navázalo v pasáži Alfa zahájení výstavy Aby se nezapomnělo.

„Setkáváme se dnes na pietním místě ve věznici na Cejlu, kde vzpomínáme na utrpení politických vězňů, kteří prošli peklem po únorovém převzetí moci komunisty v roce 1948. Setkáváme se taky v době, kdy se vláda opírá o hlasy komunistů a je těžko politickým vězňům, kteří se této situace dožili a je jim smutno v duši,“ řekl člen Občanského sdružení PAMĚŤ Miroslav Kasáček. Zmínil také některá jména osobností, jako katolické básníky Jana Zahradníčka, Václava Renče a Zdeňka Rotrekla, kteří tamním vězením prošli.

„Kyvadlo se vychýlilo po 25. únoru 1948. Ano, ti lidé tady byli odsouzeni podle tehdejšího zákona, ale ten zákon byl protiústavní,“ komentoval komunistickou legislativu náměstek brněnské primátory Petr Hladík. Zároveň konstatoval, že lidé mají zákony dodržovat, ale právní řád musí být nastaven tak, aby měřil každému stejně.

Biskup Pavel Konzbul mluvil o zlu. „V biblických žalmech se dočteme, že pomoc nám přichází od Hospodina, a tak máme obrátit pozornost právě k této pomoci. Bůh není kosmický poskok, který má všechno vyřešit. Není ani univerzální psychoterapeut, ale je stále pro nás ve svém jednání tajemstvím. Tak jako i utrpení je spojeno s jistým tajemstvím,“ zamyslel se biskup Konzbul. Společnost by podle něj měla více investovat do připomínání toho, jak zlo může působit a jak je škodlivé.

NyníNoční cukrárna
Píseň: Samba v kapkách deště (1992); Interpret: Burma Jones; Album: různí: Superhity století 1990-1999 (CD 2)
23:58Půlnoční modlitba
00:00Hymna a chorál Svatý...
00:05Dopoledne s Proglasem
01:00Komorní hudba
02:00Dotýkání světla
02:25Písně

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony