V Bosně a Hercegovině hrozí humanitární krize

V Bosně a Hercegovině hrozí humanitární krize
12. ledna 2021 Události Autor: Jaroslava Otradovcová

Několik mezinárodních organizací včetně Amnesty International a Caritas Internationalis dnes ve společném prohlášení vyzvalo úřady v Bosně a Hercegovině, aby poskytly okamžitou pomoc tisícům migrantů a žadatelů o azyl, kteří se ocitli v zemi v tíživé situaci.  

Lidé převážně z Afganistanu a Pákistánu se podle portálu Vatican News nacházejí v nevyhovujícím táboře Lipa ve stanech bez vody, elektřiny a trpí zimou a nedostatkem zdravotní péče. Stovky z nich mají dýchací a kožní potíže. Další migranti mimo tábor hledají útočiště v parcích, opuštěných domech, továrnách nebo lesích při hranici s Chorvatskem, mezi nimi jsou i rodiny s dětmi či děti bez doprovodu dospělých. Caritas Internationalis situaci prozatím řeší tím, že do míst posílá nákladní vozidla naložená palivovým dřívím. V regionu ale v posledních dnech sněžilo, takže dobrovolníci z mezinárodní charity a Červeného kříže se k lidem s humanitární pomocí dostávají velmi obtížně. 

Hnutí Amnesty International dokonce bosenské úřady obvinilo z nedostatku dobré vůle. "Ubytování, kam by se mohli přesunout ti, co v nynějším velmi studeném počasí nemají v Bosně a Hercegovině střechu nad hlavou, k dispozici je. To, co chybí, je politická vůle," podotkla Eve Geddieová, ředitelka kanceláře Amnesty International při evropských institucích (EIO).

zdroj: VaticanNews, ČTK

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony