V Afghánistánu se o nemocné starají rodinní příslušníci

V Afghánistánu se o nemocné starají rodinní příslušníci
20. července 2020 Události Autor: Anna Janošková

O pacienty, kteří se nakazili koronavirem, se v kábulské nemocnici v Afghánistánu starají kvůli nedostatku zdravotnického personálu rodinní příslušníci. Část zkušených lékařů kvůli strachu zařízení opustila. Mezinárodní záchranný výbor minulý týden varoval, že země je na pokraji humanitární katastrofy kvůli tomu, že vláda není schopná situaci řešit.

Členové rodiny starající se o nemocného na sobě podle agentury Associated Press většinou nemají ochranné pomůcky a jen někteří z nich mají nasazenou roušku na obličeji. Vláda pro nemocné nezařídila plicní ventilátory, a tak musejí pacienti nosit pouze kyslíkové bomby, které si musejí hlídat, protože jich není dostatek, a tak by si je někdo mohl nepozorovaně vzít. Nemocnice o kapacitě sto lůžek může pojmout pouze  třináct pacientů v kritickém stavu, přičemž není dostatek kvalifikovaného personálu, který by o ně pečoval.

Podle afghánských médií se koronavirem nakazilo přes třicet pět tisíc lidí a zemřelo přes tisíc. Vzhledem k nedostatku testovacích prostředků může být podle agentury AP počet o dost vyšší.  Situace v západní části Kábulu a celém Afghánistánu je podle ní varováním před možným kolapsem zdravotnictví v zemi a následným prohloubením humanitární krize.

Afghánistán se nachází ve špatné situaci z důvodu osmnáct let trvající války mezi islamistickými hnutími a desítkami zemí v čele s USA, které na počátku letošního roku slíbily stažení ze země.

Zdroj: ČTK, AP

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony