Užívání elektromobilů se rozšiřuje i ve Vatikánu

Užívání elektromobilů se rozšiřuje i ve Vatikánu
13. června 2019 Události Autor: Jaroslava Otradovcová

Vatikán nainstaluje nabíjecí stanice pro elektromobily. Kancelář vatikánského guvernéra totiž podepsala dohodu s italským dodavatelem energie a rozhodla, že vozový park se ještě více zaměří na hybridní a elektrická vozidla.

Podle deníku Osservatore Romano, je cílem projektu vytvořit zelenější infrastrukturu. Tento ekologický přístup se má projevit například při dodávce vatikánské pošty. Ve flotile papežů již nějaké elektromobily jsou. Benedikt XVI. měl od roku 2012 ve vozovém parku elektrický vůz Renault Kangoo. Papež František využívá např. vozy Opel a bílý Nissan Leaf, který obdržel k 80. narozeninám.  
 

Zatímco v západní Evropě elektromobily získávají na popularitě, Česká republika je téměř na konci žebříčku oblíbenosti těchto vozidel. Podle výzkumu Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu by Češi benzín za elektřinu vyměnili jen v případě větší finanční dostupnosti. Silným faktorem při rozhodování kupujících by byla možnost státní podpory, která v řadě států funguje. Česko o ní ale, podle informací institutu, zatím nevyužije. Podle studie Evropské asociace výrobců automobilů (ACEA) elektromobilitě daří především v nejbohatších evropských zemích. Nad 3,5 procenta těchto aut se z celkového počtu prodalo v zemích s nejvyšším HDP – Švédsku, Nizozemí, Rakousku, Norsku, Švýcarsku a Finsku. V těchto státech se tak koncentruje většina elektromobilů, zatímco státy HDP pod 29 000 eur , což je přibližně polovina zemí Evropské unie, registrují méně než jedno procento aut na elektrický pohon z celkového počtu prodaných vozidel. Česká republika je v počtu elektromobilů na čtvrté příčce od konce za Řeckem, Slovenskem a Polskem.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony