USA očekávají první kroky nového prezidenta

USA očekávají první kroky nového prezidenta
19. ledna 2021 Události Autor: Jaroslava Otradovcová

Demokrat Joe Biden se zítra stane druhým katolickým prezidentem v historii Spojených států po Johnu F. Kennedym. V poledne místního času bude přísahat coby 46. prezident USA na 127 let starou Bibli patřící jeho rodině.

Jedná se o anglický překlad latinské Vulgaty, tzv. Douay-Rheims bibli. Prarodiče budoucího prezidenta knihu koupili v roce 1893. Výtisk obsahuje také důležité záznamy z rodinné historie i všechny přísahy, které na ni Joe Biden ve své politické kariéře složil. Bidenova viceprezidentka Kamala Harrisová chce při slavnostním slibu použít bibli Thurgooda Marshalla, který byl prvním afroamerickým soudcem Nejvyššího soudu USA. Úvodní modlitbu při ceremoniálu pronese dlouholetý přítel rodiny Bidenů a bývalý rektor Georgetownské univerzity ve Washingtonu, D. C. – 87letý jezuita Leo O'Donovan.

Mezi první kroky, které Biden v úřadě podnikne, patří podle agentury AP návrh nového přistěhovaleckého zákona. Údajně bude cílit na rychlejší získání amerického občanství. Joe Biden chce prosadit otevřenější přístup k migraci, než zastával dosluhující prezident Donald Trump. Podle Bidenova návrhu by přistěhovalci, kteří žili k 1. lednu letošního roku v USA, mohli získat po pěti letech registrace trvalé povolení k pobytu, pokud splní celou řadu podmínek. Po osmi letech takového legálního pobytu by pak mohli zažádat o americké občanství. Kratší lhůty by měly platit například pro přistěhovalce, kteří do USA přicestovali v nezletilém věku, nebo pro osoby pracující v zemědělství. Nového zákona by mohlo využít až 11 milionů osob, které ve Spojených státech pobývají bez povolení. Představením návrhu v první den v úřadu chce dát nová americká administrativa podle agentury AP najevo, že téma migrace je pro ni prioritní.

Zdroj: Kathpress

foto: pixabay.com

NyníPísně
Píseň: Máma mi na krk dala klíč (2020); Interpret: Nohavica Jaromír; Album: Nohavica Jaromír: Máma mi na krk dala klíč
23:10Duchovní hudba
23:50Duchovní slovo
23:58Půlnoční modlitba
00:00Hymna a chorál Svatý...
00:05Dopoledne s Proglasem
01:00Komorní hudba

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony