Uprchlíci z Ukrajiny si v Praze budou moci přečíst knihy ve své mateřštině

Uprchlíci z Ukrajiny si v Praze budou moci přečíst knihy ve své mateřštině
28. června 2022 Události Autor: Jana Kuklová

V pražském komunitním centru Svitlo se otevřela česko-ukrajinská knihovna. 

Ukrajinští uprchlíci před válkou si tu mohou vypůjčit knihy ve svém mateřském jazyce. Vznik knihovny iniciovala Českobratrská církev evangelická v reakci na jejich potřeby: “Když mluvíme s lidmi, kterým pomáháme, tak silně vnímáme, že jim tady chybí možnost si přečíst ukrajinsky psané knihy. Ty si s sebou pochopitelně nebrali, když prchali před válkou a v Česku se takové knihy těžko shánějí,” uvedla k motivacím Valerie Stulíková z Českobratrské církve evangelické.

Na projektu se podílel Skautský institut, který knihovně poskytnul své prostory a nakladatelství Albatros, které pomohlo se zajištěním knih.

Knihovní fond zahrnuje tituly pro děti, dorost i dospělé. Kromě světové a ukrajinské literatury jsou k dispozici i česká díla přeložená do ukrajinštiny. “Velkou část nových knih jsme přivezli z Ukrajiny. Tím jsme vlastně ekonomicky pomohli i tamním vydavatelům, kteří to v současné době rozhodně nemají snadné. Jsme tak rádi, že jsme od nich mohli nakoupit knihy a přivézt je k nám do Česka,” vysvětlila Stulíková ve vysílání Proglasu.