Ukrajinští pravoslavní chystají koncil k sjednocení, Moskva protestuje

Ukrajinští pravoslavní chystají koncil k sjednocení, Moskva protestuje
13. října 2018 Události Autor: Filip Breindl

Kyjevský pravoslavný patriarchát ohlásil přípravu koncilu, který by měl vést k sjednocení tří ortodoxních církví na Ukrajině. Nové společenství by pak přijalo bulu cařihradského ekumenického patriarchátu, který tento týden rozhodl o samostatnosti ukrajinského pravoslaví na moskevské církvi a zrušil klatby vůči představitelům dvou stávajících odloučených společenství.

Tento krok kritizoval Kreml i moskevský patriarchát, podle něhož šlo o „invazi Cařihradu na kanonické území ruské církve“. Ode dneška bude v běloruském Minsku o situaci jednat její synod. Záměr jednotícího koncilu odmítá ukrajinská církev spojená s Moskvou. Záležitost má i politické pozadí kvůli válečnému konfliktu obou zemí. Mluvčí ruského prezidenta Putina uvedl, že Kreml bude hájit ruskojazyčné obyvatele Ukrajiny, údajně výhradně politickými a diplomatickými prostředky. Ukrajinské ministerstvo zahraničí reagovalo, že to není poprvé, kdy Rusko touto záminkou vysvětluje svou agresi vůči sousední zemi.

NyníKoncert vážné a duchovní...
Skladba: Officium vespertinum - Psalmus138; Autor: Michna z Otradovic  Adam Václav; Dirigent: Hugo Robert; Soubor: Capella Regia
23:50Duchovní slovo
23:58Půlnoční modlitba
00:00Hymna a chorál Svatý...
00:05Všimli jsme si
01:00Komorní hudba
02:00Z archivu vzdělávacích...

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony