Týden nízkoprahových klubů bojuje proti sociálnímu vyloučení

Týden

Podzimní dílna, Graffiti Jam, blešák a nebo třeba přednáška na téma Závislost mladých lidí na internetu a sociálních sítí. To vše a mnohem více přináší akce s názvem Týden nízkoprahových klubů. Probíhá celý týden v téměř stovce nízkoprahových klubů po celé České republice. 

Akce se koná již po dvanácté a snaží se upozornit na význam nízkoprahových a terénních programů. V problémech se totiž každý rok ocitne několik desítek tisíc mladých lidí. 

"Nízkoprahy jsou místem, kde je slyšet hlas dítěte nebo mladého člověka. A to v bezpečném prostředí a v prostředí, kde je respektováno," říká ředitelka České asociace streetwork Martina Zikmundová a pokračuje: "Je to vlastně taková první linie - kluby mladé lidi aktivně vyhledávají díky terénní práci. Takže když třeba mladý člověk neví, kam se obrátit, tak nízkoprah ho může do té záchranné sítě zachytit a pomoct mu buď sám, nebo mu poradit, kam se svým problémem zajít."

V klubech a jejich okolí se tento týden budou konat například nejrůznější workshopy, turnaje a koncerty a promítat se budou i dokumenty k problémům mladých lidí. Pracovníci budou rovněž aktivně představovat náplň a fungování programů. Přehled zapojených zařízení a plánovaných akcí je k dispozici na tomto odkazu.

"Díky takéto akci se organizátorům podaří zapojit běžné klienty klubu (děti, které chodí do nízkoprahu) třeba i mezi děcka, které do klubu nechodí," vysvětluje Zikmundová a dodává: "Protože je vlastně strašně důležité, aby ty děti nebyly separované úplně pořád a všude - ve škole, venku a ještě k tomu v klubu. Aby se propojovaly s dalšími dětmi, které třeba nemají žádné problémy a do klubu nechodí, aby se s nimi potkávaly a měly s nimi další vazby. Je to vlastně takový boj proti sociálnímu vyloučení."