Tramping má v Česku své první stálé muzeum

Tramping má v Česku své první stálé muzeum
1. května 2023 Události Autor: Jaroslava Otradovcová

Zámek v Doudlebách nad Orlicí hostí nové stálé Trampské muzeum. Ve stoleté historii trampingu je jeho otevření významnou událostí. Tramping a jeho historie coby kulturní dědictví českého a slovenského národa zde budou uchovány pro další pokolení. Na Proglasu jsme o události hovořili s hlavním organizátorem a duší týmu Jiřím Fredem Jedličkou.

„Tramping v roce 2018 oslavil sto let od svého vzniku a v průběhu tohoto období se pro něj nadchli lidé z různých odvětví, ať už to byli velikáni ve sportu nebo řezbáři, malíři, hudební skladatelé, kteří trampskými písněmi obohatili kulturu našeho státu, anebo třeba i herci. Například Jaroslav Štercl byl významný tramp," zmiňuje zakladatel Jedlička, který usiloval o vznik muzea více než deset let.

„Exponátů je hodně, protože mnoho rodin žilo trampským životem, ale děti už mají jiné zájmy. Někdy všechny ty relikvie někdy končí na smetišti, když třeba potřebují potomci vyklidit byt, což je škoda. Proto jsme se snažili třináct let relikvie nejen sbírat, ale především zanechat pro budoucí generace jako odkaz," vysvětlil Jiří Fred Jedlička a odhadl, že jich je asi 25 000. Dosud tuto roli plnilo mobilní muzeum, které ale nebylo dostačující. „Mnoho generací trampů před námi se snažilo uchování trampské historie pro budoucí pokolení, ale vždy to bohužel skončilo na neochotě; buď úředníků, anebo financí," poznamenal orgnizátor s vděčností, že se projekt podařilo realizovat právě na zámku v Doudlebech.

Trampské muzeum bude otevřeno v květnu, červnu a září o víkendech, během prázdnin pak každý den, kromě pondělí.

Poslechněte si celý rozhovor, který v den slavnostního otevření muzea 29. dubna vedla Alena Šedivá. Dozvíte se například, jakého exponátu si pan Jedlička opravdu cení. Připravil Martin Weisbauer.