Tomáš Halík vyzval rakouské biskupy, aby zajeli na hlubinu a znovu spustili sítě

Tomáš Halík vyzval rakouské biskupy, aby zajeli na hlubinu a znovu spustili sítě
26. listopadu 2022 Události Autor: Jaroslava Otradovcová

Rakouská biskupská konference v uplynulém týdnu absolvovala duchovní cvičení v benediktinském klášteře Sankt Lambrecht. Vedl je český kněz a filozof Tomáš Halík.

„Byla to příprava na synodální reformu církve, což je úkol, před který celou církev postavil papež František. Zároveň to pro biskupy byla příprava na návštěvu Ad Limina a na setkání se Svatým otcem. (...) Hledali jsme odpověď na otázku, na jaké křižovatce dneska jako církev jsme, jak rozumět znamením doby a jak na ně má církev odpovídat,“ nastínil Proglasu Tomáš Halík obsah exercicií s poukazem na situaci rakouské církve čelící odlivu věřících: „Vyšel jsem z biblické scény, ve které mají rybáři prázdné sítě a kterým Ježíš říká, aby zajeli na hlubinu, spustili sítě, a zkusili to ještě jednou.“

V nadcházejícím týdnu představí prof. Halík v italských městech Miláně, Florencii a Římě překlad své knihy Odpoledne křesťanství: Odvaha k proměně. Při slavnostním uvedení na Papežské lateránské univerzitě v Římě promluví i prefekt Dikasteria pro službu integrálnímu lidskému rozvoji kardinál Michael Czerny a prezident univerzitního Institutu Jana Pavla II. pro studium manželství a rodiny Philippe Bordeyne.

V Česku v těchto dnech vychází sbírka Halíkových adventních promluv Procitají andělé.

Poslechněte si celý rozhovor, který vedla moderátorka Alena Šedivá.