Texaská arcidiecéze San Antonio má biskupa s českými předky

Texaská arcidiecéze San Antonio má biskupa s českými předky
15. února 2021 Události Autor: Anna Janošková

Texaská arcidiecéze San Antonio dostala nového pomocného biskupa, je jím církevní právník a dosavadní generální vikář diecéze Victoria Gary Janak. Devětapadesátiletého muže s českými kořeny jmenoval dnes papež František. Janak uvedl, že mu jeho český původ poskytl výborný pevný základ pro jeho víru, pouto k Bohu, rodině a službě v Boží církvi.

„Bůh je k naší arcidiecézi San Antonio tolik dobrý. Náš bratr, biskup Gary Janak, bude dobře sloužit Pánu i lidem,“ napsal na sociálních sítích arcibiskup ze San Antonia Gustavo García-Siller. Janak pochází z městečka Palacios na pobřeží Mexického zálivu. Od roku 1988 do současnosti působí jako odborník na církevní právo u texaských soudů, zaměřuje se na manželské právo. Vedle studia teologie a historie získal také magisterský titul v oblasti poradenství a od roku 2000 je licencovaným profesionálním poradcem ve státě Texas.

Podle facebookového sdělení diecéze San Antonio hovoří Janak španělsky a anglicky, jazyk českých předků neovládá. Ke svému původu se však hlásí, při prvním veřejném vystoupení po jmenování řekl, že za tento dar je vděčný. „Moje rodina je hluboce formována českou kulturou," uvedl a dodal, že multikulturní společenství, ve kterém vyrůstal, považuje za požehnání.

Zdroj: Facebook/Archdiocese of San Antonio; Catholic News Agency

Foto: pixabay.com

NyníKomorní hudba
Skladba: Sonáta op. 1 č.  4 a-moll pro flétnu a kytaru - Larghetto; Autor: Händel Georg Friedrich; Sóla: Jurkovič Miloš - flétna, Zsapka Jozef - kytara
02:00Křesťan a svět
02:26Písně
03:00Folklorní okénko
04:01Písničky před svítáním
04:45Jitro s dechovkou
05:00Písně

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony