Sýrie doufá v obnovu i prostřednictvím synodálního procesu

Sýrie doufá v obnovu i prostřednictvím synodálního procesu

„Synodální cesta, kterou podniká univerzální církev na popud papeže Františka, se může stát příznivým časem i pro katolické komunity v Aleppu a sužované Sýrii, aby objevily nové cesty, na které chce Pán nasměrovat poslání své církve a osvobodit ji od pokušení uzavřít se do sebe v důsledku zlé doby,“ uvedl v poselství apoštolský vikář v Aleppu pro katolíky latinského ritu Georges Abou Khazen.

Františkánský biskup Khazen se podle agentury Fides svěřil s úzkostmi, které doprovázejí očekávání letošních svátků narození Páně spolu s konkrétními odkazy na problémy, které sužují každodenní život v Sýrii. I v oblastech, kde nyní neprobíhá válka a ozbrojený konflikt, se ekonomické podmínky "den ode dne ztěžují".

Synodální model podle Khazena odkazuje na praxi první církve, v níž pokřtění sdílejí s kněžími a biskupy společnou odpovědnost za budoucí misii. "I ve stavu utrpení a nejistoty, který poznamenává syrské poválečné období," uvedl biskup, "mou nadějí jsou desítky, stovky, ba řekl bych tisíce laiků, kteří svými životy dosvědčili, že poslání hlásat evangelium utěšováním a pomocí trpícím není "záležitostí" vyhrazenou duchovním. Ukázali, že těžké okolnosti nemusí být nutně příležitostí a ospravedlněním k tomu, abychom se uzavřeli do sebe, do ochromující a smutné apatie“.

Humanitární pomoc v oblasti aktuálně provozuje např. Charita Česká republika nebo Člověk v tísni.

zdroj: Fides

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony