Synodalita je ochota respektovat názory druhých a zpochybňovat své, míní arcibiskup

Synodalita je ochota respektovat názory druhých a zpochybňovat své, míní arcibiskup

Kardinál a lucemburský arcibiskup Jean-Claude Hollerich vyzval církev k proměně. „Musíme se změnit, jinak se dobrá zpráva stane nepochopitelnou,“ uvedl včera v Římě. Jednou z cest je podle něj synodalita. Tu vnímá jako ochotu respektovat názory druhých lidí a současně při rozhodování zpochybňovat vlastní názory. Podle Hollericha musí církev naslouchat místo toho, aby „na otázky, které jí nikdo nepoložil, dávala složité odpovědi, kterým nikdo nerozumí“.

Lucemburský arcibiskup, který donedávna předsedal Komisi biskupských konferencí Evropské unie, také řekl, že od církve se odvracejí hlavně mladí lidé. Podle něj v ní nevidí řešení, ale součást problému. Hollerich sdělil, že mladí mají strach z války na Ukrajině, klimatických změn nebo další pandemie.

Uvedl to včera u příležitosti představení jím editované knihy, která nese název Iniziare dai molti, tedy Počínaje mnohými. Publikace má pomoci překonat dvojitost duchovního a světského světa.

Kardinál Hollerich je také úzce zapojen do synodního procesu. Na plánované biskupské synodě v říjnu 2023 a roce 2024 zastane roli moderátora, takzvaného generálního referenta. Kromě papeže a biskupů budou o důležitých otázkách budoucnosti diskutovat i katolíci z řad laiků.

Zdroj: Kathpress