Svatou Lucii oslavili ve Žďáru procesím se svícemi

13. prosince 2016 Události, Advent Autor: Filip Breindl

Procesí se svícemi a lucernami v podvečer v poutním areálu na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou připomnělo dnešní patronku, mučednici křesťanského starověku, svatou Lucii, Světluši.

"Můžeme jít pouze za svitu svící, ztišit se, upokojit. Zastavíme se v každé kapli, abychom se kratince zamysleli nad Božím slovem nebo zaposlouchali do zpěvu rorátů," řekl žďárský farář P.Vladimír Vojtěch Záleský v úvodu slavnosti. Asi 150 účastníků prošlo ambitem kolem kostela svatého Jana Nepomuckého, modlili se v kaplích a zpívali historické rorátní písně. Na závěr vystoupil v kostele dětský pěvecký sbor Žďáráček. Barokní chrám, který je památkou UNESCO, se předloni vrátil do vlastnictví katolické církve. Návštěvníkům bude přístupný také o vánočních svátcích, bude k vidění betlém, který pod vedením řezbáře vyřezali místní farníci.

O svaté Lucii se ví především ze starokřesťanských legend jako o mučednici z doby pronásledování věřících v éře římského císaře Diokleciána na přelomu 3. a 4. století. Je pPatronkou nevidomých a lidí trpících drogovou a jinými závislostmi, přímluvkyní nemocných dětí a dále třeba advokátů. K její prosincové památce se váže pranostika "svatá Lucie noci upije a dne nepřidá."

zdroj: ČTK