Studenti napříč republikou se dnes zapojí do výstražné stávky.

Studenti napříč republikou se dnes zapojí výstražné stávky.
15. března 2018 Události Autor: Petr Pospíšil

Do akce s podtitulem Vyjdi ven se zapojilo na 250 škol. Studenti protestují proti porušování ústavních zvyklostí.

Na některých školách studenti v pravé poledne vyjdou před budovu, jiní se shromáždí ke společným protestním akcím na náměstích. Organizátoři akci pořádají na obranu ústavních a společenských zvyklostí a hodnot. „Vadí nám, že vláda, která vládne bez důvěry Poslanecké sněmovny, už funguje bezprecedentně dlouho dobu a dělá například zásadní personální změny na svých ministerstvech. Vadí nám, že se nikdo ostře nevymezuje proti tomu, že premiér této vlády v demisi je soudně uznaný spolupracovník StB. Vadí nám, že navzdory tomu, že je trestně stíhaný, ačkoliv ctíme presumpci neviny, se zdá, že se brání dojít ke spravedlivému soudu, aby mohl být viny zproštěn. Vadí nám, že prezident ČR tyto aktivity podporuje a nevadí mu a nijak se nezdráhá dávat této vládě neomezený mandát k tomu, aby vládala jak dlouho chce, navzdory tomu, že nemá důvěru Poslanecké sněmovny“, vypočítává důvody stávky Vyjdi ven její koordinátor Václav Strýček

K výstražné studentské stávce se připojilo zhruba 12 tisíc lidí z asi 250 škol po celé zemi. Organizátoři zdůrazňují, že nezpochybňují výsledky demokratických voleb, ale žádají jen dodržování základních ústavních zvyklostí: „My ctíme to, že Miloš Zeman vyhrál prezidentské volby a je legitimním prezidentem ČR, stejně jako to, že hnutí ANO vyhrálo volby a je nejsilněji zastoupenou politickou stranou Poslanecké sněmovny. Přesto bychom byli rádi, kdyby tito zvolení ústavní činitelé jednali v souladu s duchem ústavy a s nějakými morálními a společenskými zvyklostmi. Jinými slovy, jestliže hnutí ANO může najít jiného kandidáta na post premiéra a nebo se přinejmenším přiblížit tomu, aby se Andrej Babiš nebránil spravedlivému soudu, byli bychom rádi, kdyby tak učinilo. Nemá to obdoby v Evropě, aby stíhaný člověk, navíc soudně uznaný jako spolupracovník komunistické StB, byl premiérem republiky“, uvádí koordinátor studentské stávky Václav Strýček.  

Stávka s podtitulem „Vyjdi ven“ vznikla na Divadelní fakultě Múzických umění v Praze. Skupina tamních studentů podle Strýčka už nechtěla nečinně přihlížet tomu, jak se s ústavními zvyklostmi zachází. Výzva se pak začala samovolně šířit i do dalších měst.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

Regiony

Regiony