Stromy svobody připomenou svobodu a demokracii

Stromy svobody připomenou svobodu a demokracii
26. října 2017 Události Autor: Petr Pospíšil

U příležitosti 100. výročí vzniku Československa, které připadá na příští rok, Nadace Partnerství spouští s podporou organizace Post Bellum, firmy Arboeko a dalších partnerů kampaň Stromy svobody.

Během následujícího roku chce najít a zmapovat příběhy symbolických 1918 stromů, které obyvatelé v tomto roce vysadili na počest republiky a jako připomínku svobody a demokracie. Součástí kampaně bude i odborné ošetřování stromů v příštím roce, vyvrcholením pak hromadná celorepubliková výsadba lip.

„To, kde všude se ty lípy budou sázet, zatím nevíme. Snažíme se vyzývat veřejnost, aby v první fázi celé té kampaně, která oficiálně začne 28. října 2017, nám pomohla zmapovat ty stromy, nebo lípy svobody, které v České republice už jsou vysázeny - byly vysázeny třeba v letech 1918, nebo i 1919, 1938, atd. Nikde ty stromy zatím nejsou komplexně zmapované“, řekl Proglasu za pořádající organizaci Martin Gillár.

Podle historických zmínek nalezených pořadateli by jich mohly být tisíce, sázely se totiž téměř v každé obci. Objevené stromy a jejich příběhy je možné vložit na www.stromysvobody.cz.

„Na většinu těchto významných stromů se bohužel v průběhu doby zapomnělo, někde je dokonce pokáceli. Je to obrovská škoda, protože se jedná o symboly, které mohou nám i budoucím generacím připomínat historii a kořeny naší země“, uvedl jeden z patronů a partnerů kampaně, moderátor Vladimír Kořen.

(Foto: ilustrační)

 

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony