Strakonice: 300 let od záchrany dívky na přímluvu Jana Nepomuckého

21. února 2018 Události Autor: Petr Pospíšil

Ve Strakonicích si připomínají 300 let od významné události, zázraku, kdy na přímluvu tehdy ještě ne svatořečeného Jana Nepomuckého byla zachráněna malá dívka, Rozálie Hodánková, dcera správce johanitského panství.

„Dívce na lávce přes řeku uklouzla noha, spadla do vody a byla vtažena proudem do náhonu tehdejšího mlýna. Když si toho rodiče všimli, začali dívku hledat. Po nějaké době byl přivolán stárek tohoto mlýna a všiml si, že druhé mlýnské kolo se zastavilo. Usoudil, že to, co vidí ve vodě je buď kus ledu, nebo právě ta dívka. Pohnul tím kolem, dívku vytáhli, celé to trvalo mezi půl hodinou a hodinou. Když dívku vyndávali z vody, tak neměla žádné pohmožděniny, ani nic podobného, i když ten proud vody byl silný a mezi mlýnským kolem a výdřevou náhonu byla mezera na dva až tři prsty. Dokonce nějakou dobu v tom náhonu zemřeli dva mladí muži“, přiblížil okolnosti události 22. února 1718 strakonický farář Roman Dvořák.

Maminka dívky se údajně po celou dobu modlila a prosila o pomoc Jana Nepomuckého. „Když dívka po nějaké době vykuckala vodu a probrala se, tak kromě omluvy rodičům, že spadla do vody, řekla, že se nebála, protože viděla Jana Nepomuckého, který ji řekl, že se nemá bát a že se zachrání“, doplňuje Roman Dvořák s tím, že událost byla zadokumentována a použita v následném procesu svatořečení Jana Nepomuckého.

První výroční připomínka svatojánského zázraku ve Strakonicích se uskutečnila v sobotu 10. února 2018 prostřednictvím přednášek, besed a mše svaté v kostele svaté Markéty, kolem kterého zmíněný náhon protékal. Dnes, v předvečer události, otec Dvořák promluví k druhé části této připomínky. V kostele svaté Markéty, od 17.30. „Ten vlastní termín spadá do postní doby, proto nemůžeme dělat moc velké oslavy, ale přece jenom jsme na středu 21. února připravili přednášku právě o životě Jana Nepomuckého na téma Člověk, který proslavil český národ“, uvedl Dvořák.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

Regiony

Regiony