Strahovský klášter připravuje obnovu varhan, vyhlásil sbírku. Menší nástroj už je v německé opravně

Varhany v bazilice Nanebevzetí Panny Marie na pražském Strahově čeká obnova. Oba nástroje jsou podle premonstrátů Strahovského kláštera v kritickém stavu. Menší z nich dokonce nehrají. Za účelem jejich oprav zorganizovali sbírku, jak řekl ve vysílání Proglasu provizor premonstrátů, otec Christian Martin Pšenička.
Právě menší varhany budou opravovat nejdříve. „Většinou je to tak, že je třeba uvést do života menší nástroj, aby se pak mohla soustředit veškerá energie do opravy většího nástroje,“ osvětlil Pšenička. Vybrali si firmu z Německa, cena podle ní dosáhne 445 tisíc eur, tedy asi 11 milionů korun. Usilují o to, aby se vybrala alespoň polovina částky.
Formou sbírky je třeba prodej kalendářů, adopce jednotlivých píšťal nebo hraním varhanních půlhodinek každé nedělní poledne. Malé varhany se už opravují. „Máme představu, že bychom v prosinci varhanům požehnali,“ vyjmenoval otec Pšenička s tím, že je nejdříve nutné převézt všechny díly z Německa a vyladit jejich zvuk.
Chcete slyšet, co dalšího řekl ve vysílání Proglasu provizor premonstrátů Strahovského kláštera v Praze, otec Christian Martin Pšenička? Celý rozhovor, který připravil redaktor Ladislav Pohl a vedla moderátorka Lenka Pekařová, je ke slyšení zde: