Stigmatizace lepry je stále velká, pacienti trpí i psychicky, říká ředitel Likvidace lepry

Stigmatizace lepry je stále velká, pacienti trpí i psychickými poruchami
15. srpna 2022 Události Autor: Anna Janošková

O malomocenství neboli lepře se dozvídáme už Bible. Tato infekční nemoc se ve světě  ale nadále vyskytuje. Postiženým mimo jiné pomáhá nezisková organizace Likvidace lepry, která letos slaví třicet let své činnosti. Mluvili jsme s jejím ředitelem Lubomírem Hajasem, který mimo jiné pozval i na 11. pouť přátel díla. Uskuteční se v sobotu 20. srpna v Pardubicích, poutní bohoslužbu z kostela sv. Bartoloměje odvysíláme přímým přenosem od 14 hodin. 

Lepra, dříve označovaná jako malomocenství, je infekční onemocnění. Říká se jí též Hansenova choroba, podle norského lékaře, který jejího původce, bakterii Mycobacterium leprae, objevil. Na rozdíl od minulých století, kdy byli nemocní izolováni v takzvaných leprosáliích, budovaných často na ostrovech, je tato nemoc v současnosti snadno léčitelná, pokud je odhalena brzy. Její inkubační doba je ale poměrně dlouhá, může se ukázat za rok, ale také až za dvacet let.

„Projevuje se především výskytem různě barevných fleků na kůži, který poukazuje na necitlivá místa na těle, respektive na odumřelá nervová spojení. Vedle necitlivosti se ale naopak může stát, že je místo hypersenzitivní. Dalšími projevy je částečná nebo úplná slepota, odumírání svalů a kostí nebo různé deformace,“ sdělil ve vysílání Proglasu ředitel Likvidace lepry Lubomír Hajas. Zmínil kromě fyzických projevů nemoci taky ty psychické, které se rozvíjí zejména kvůli stigmatizaci onemocnění a následným projevům vyloučení a šikany.

V současnosti je leprou nakažených kolem 1,2 milionů lidí na celém světe. "Ročně přibývá kolem 250 tisíc nových případů, o kterých víme, reálně jich může být mnohem více," sdělil Hajas. Z nich většinu tvoří malomocní v Indii, dále v Brazílii, Bangladéši, Myanmaru, Nigérii a dalších zemích na jihu od rovníku. „Jedná se zpravidla o chudé země s nedostatečně rozvinutou lékařskou péčí. Naše organizace působí v Indii, kde podporuje chod dvou indicko-českých nemocnic, v Libérii, kde podporuje jedinou nemocnici pro léčení lepry v zemi, a dále  v Kolumbii, Paraguayi, Bolívii,“ vysvětlil.

Hlavním posláním organizace je sbírat finanční prostředky na podporu léčebných projektů, ale i následné péče o pacienta a jeho blízké. „Naše činnost stojí na třech pomyslných nohách – osvěta, podpora projektů, duchovní rozměr – modlíme se za nemocné i dobrodince, kteří nám pomáhají,“ přiblížil ředitel Likvidace lepry. Členové organizace by si přáli, aby se o nemoci dozvědělo více lidí a tím tak zmizelo stigma s ní spjaté. I proto pořádá organizace přednášky a besedy, kde se o nemoci baví profesionálové i laici.

V sobotu 20. srpna se uskuteční 11. pouť přátel Likvidace lepry do kostela sv. Bartoloměje v Pardubicích. Pozvání platí dárcům a komukoli, kdo uvažuje o podpoře díla nebo ho zajímají reálie života v rozvojových zemích.

Rozhovor vedla moderátorka Adriana Růžičková, poslechněte si ho celý:  

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony