Stejně jako v září 2001 se věřící v Týnském chrámu modlí za oběti terorismu

Stejně jako v září 2001 se věřící v Týnském chrámu modlí za oběti terorismu
11. září 2021 Události Autor: Filip Breindl

Po teroristických útocích 11. září 2001 v New Yorku a Washingtonu přišly stovky lidí na mši svatou do chrámu Panny Marie před Týnem v centru Prahy, kterou inicioval tamní farník Rudolf Bárta a sloužil ji tehdejší duchovní správce Jan Baxant. Dnes už jako litoměřický biskup na stejném místě povede od 17 hodin bohoslužbu za oběti teroru ve Spojených státech před 20 lety a na připomínku tohoto dne. 

"Když se stala ta strašná věc, celou noc jsem nespal. Nenapadlo mě nic jiného, než se obrátit na P. Baxanta, jestli bychom pro lidi, kteří tam tak strašným způsobem zahynuli, udělali mši," vzpomíná Rudolf Bárta a atmosféru doby po útocích v USA ilustruje také snadným přístupem do tehdejších médií s pozvánkou k bohoslužbě. "Když jsem volal do rádií na čísla, která jsem si našel, většinou mě rovnou vzali do živého vysílání. Kostel byl úplně plný lidí, dodnes nevím, kde se tam vzali, přišla řada cizinců. P. Baxant to uvedl v několika jazycích a myslím, že to bylo velice důstojné vzhledem k závažnosti celého případu," zmiňuje Rudolf Bárta s tím, že k zopakování bohoslužby po 20 letech získal souhlas týnského faráře Vladimíra Kelnara a pozitivně reagoval i biskup Baxant.

Podle Rudolfa Bárty jde o uctění památky obětí a o připomínku výročí. "Hlavně bych v tom nehledal žádnou politiku toho, co se stalo, ale jen úctu k těm duším," zdůrazňuje s tím, že cítí ve veřejném prostoru sníženou míru pozornosti k případům terorismu. "Tehdy to námi všemi otřáslo, protože jsme na to nebyli zvyklí a také se k tomu jinak přistupovalo. Teď to zevšednělo a je to až hrůza, jak se to bere jako skoro normální věc. Je to smutné," uzavřel bývalý farník z Týnského chrámu, který v současnosti žije mimo Prahu.