Startuje potravinová sbírka

Startuje potravinová sbírka
16. listopadu 2021 Události Autor: Anežka Hlávková

Prostřednictvím vybraných on-line supermarketů se mohou lidé ode dneška zapojit do podzimní potravinové sbírky. Trvanlivé potraviny a drogerii mohou darovat do konce listopadu prostřednictvím e-shopů. V kamenných prodejnách se potravinová sbírka uskuteční tuto sobotu 20. listopadu.

Sbírkurealizuje Česká federace potravinových bank. Její ředitelka Veronika Láchová ve vysílání Proglasu řekla, komu pomoc směřuje: „Prostřednictvím odběratelských organizací, které dál dodávají potraviny svým klientům, zásobujeme více než 160 tisíc lidí, kteří jsou v nějaké nouzi. Potraviny, které se vyberou ve sbírkách od veřejnosti, jsou ty, kterým my říkáme prémiové, ty nejlepší.“ Tyto potraviny pak putují zejména dětem, mládeži anebo starým lidem. Tam, kde by nestačila expirovaná potravina. „Zboží ze sbírek se využívá hlavně tam, kde my nemůžeme rozdávat potraviny, které získáme standardně, například s prošlým datem spotřeby anebo stažené z oběhu. Ty jsou sice vhodné pro lidskou spotřebu, ale nejsou úplně perfektní,“ vysvětlila.

Do on-line sbírky je možné se zapojit skrze tři největší on-line prodejce potravin na českém virtuálním trhu. „V on-line formě máme předpřipravené balíčky, které jsme připravili společně s obchodníky," poznamenala Láchová s tím, že člověk v takovém poukazu nakoupí základní zboží, konzervované a trvanlivé potraviny, případně základní hygienické prostředky. Ti, kteří by chtěli sami nakoupit produkty, mohou se do sbírky zapojit v sobotu 20. listopadu, kdy bude v kamenných obchodech probíhat klasická forma sbírky. „Do projektu se zapojilo šest celých obchodních sítí, plus je možné navštívit některé vybrané další obchody,“ doplnila ředitelka projektu.

I když běžně probíhají sbírky dvakrát ročně, loni byla kvůli covidu zrušena jarní sbírka a proběhla jen ta podzimní. "Ta byla ale rekordní, největší v historii," zdůraznila Veronika Láchová, „vybralo se přes milion porcí jídla. V té době se rozdělovaly tyto porce zhruba mezi 110 tisíc lidí. V tuto chvíli už je těch potřebných o asi 50 až 60 tisíc více. Zájem o potravinovou pomoc stoupl. Letošní sbírka by tak měla pomoct právě jim.“