Spor o katedrálu k Ústavnímu soudu

5. března 2009 Události Autor: Kateřina Vitouchová

Nejvyšší soud zamítl dovolání katolické církve a s konečnou platností potvrdil svůj dřívější verdikt, že vlastníkem katedrály svatých Víta, Václava a Vojtěcha v Praze je stát. Jak zdůvodnil mluvčí NS Petr Knötig, „soudy nemohou bez příslušných zákonů vracet cestou projednání určovacích žalob majetek odňatý církevním subjektům komunistickým režimem.“ Podle vyjádření právníka metropolitní kapituly Petra Zderčíka (audio MP3)vyjádření právníka metropolitní kapituly Petra Zderčíka pro Proglas ale nižší instance přípustnost určovací žaloby neřešily a věnovaly se samotnému přechodu vlastnictví, to pak přiřkly církvi. Dnešní výrok Zderčík očekával, metropolitní kapitule podle něj otevřel formální cestu k podání ústavní stížnosti.

Námitku podjatosti proti soudci Františku Ištvánkovi, bývalému členovi Komunistické strany Československa, Nejvyšší soud zamítl už dříve.

Právník Petr Zderčík dnes v rozhovoru s redaktorem Filipem Breindlem potvrdil, že katolická církev podá ústavní stížnost po obdržení písemného rozsudku. V případě zamítavého stanoviska Ústavního soudu při dále povede u mezinárodních soudních instancí.

NyníKomorní hudba
Skladba: Klavírní trio číslo 3, f moll, opus 65B (1883) - Poco adagio; Autor: Dvořák Antonín; Soubor: Smetanovo trio
02:00Oktáva
03:00Z archivu hudebních...
03:45Písně
05:57Myšlenka na den
06:00Ranní proud
06:30Dnešní evangelium

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony