Španělský soud řeší podíl salvadorského generála na masakru jezuitů

Španělský soud řeší podíl salvadorského generála na masakru jezuitů
10. června 2020 Události Autor: Filip Breindl

Španělský národní soudní dvůr v Madridu začal projednávat obvinění bývalého salvadorského generála Inocenta Montana, který byl podle prokuratury strůjcem ozbrojeného útoku na komunitu Tovaryšstva Ježíšova ve Střední Americe v listopadu 1989. Pět ze šesti zavražděných jezuitů bylo ze Španělska, o život přišla také hospodyně domu a její patnáctiletá dcera.

Armáda řeholníky napadla kvůli jejich podpoře aktivistů, kteří poukazovali na zločiny páchané tamní diktaturou. Madrid požadoval vydání Montana od roku 1993, kdy v Salvadoru došlo k amnestii chránící bývalé vojenské představitele. Na straně žaloby vystupuje teolog Juan Jose Tamayo, který okolnosti masakru podrobně dokumentoval. Bývalý generál vinu odmítá, jeho advokát požaduje zrušení procesu kvůli údajnému promlčení možného trestného činu.

Vojenskému režimu ve středoamerické zemi padlo za oběť několik duchovních. Církev jako svatého uctívá arcibiskupa Oscara Romera zavražděného v roce 1980. Nedávno vatikánská kongregace pro kauzy svatých uznala mučednictví italského misionáře Cosmy Spessotta, který se tak přiblížil blahořečení. Ozbrojenci ho v Salvadoru zabili rovněž před 40 lety.

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony