Sourozenci Šircovi obdrželi in memorian titul Spravedlivý mezi národy

Sourozenci Šircovi obdrželi in memorian titul Spravedlivý mezi národy
8. listopadu 2018 Události Autor: Alžběta Havlová

Izraelský velvyslanec dnes v synagoze v Žatci ocenil sourozence Václava Širce a Marii Kelnerovou, rozenou Šircovou, titulem Spravedlivý mezi národy. Sourozenci společně s celou svou rodinou zachránili při holokaustu život Rachel Rabinoviczové-Kvasgaltnerové.

Byli oceněni in memoriam, ocenění převzali jejich potomci a rodinní příslušníci. Příběh se udál v prostředí Volyňských Čechů na území dnešní Ukrajiny, kde měli Šircovi hospodářství.

"Když přišel rozkaz zlikvidovat místní ghetto, Václav Širc pro mě přišel a odvedl mě k sobě domů. Nějakou dobu jsem zůstala u Širců, avšak jen do chvíle, kdy jednoho dne přišli ozbrojení Ukrajinci, kteří znali mého tatínka, hrozili Šircovým a přikázali mi usedlost okamžitě opustit. Pan Širc mě odvezl ke své sestře, ale ani zde to nebylo bezpečné," popsala v dopise události Rachel Rabinoviczová. Ukrývala se potom s partyzány v lese, aby se téměř na pokraji smrti vrátila zpět k Šircům, kteří pro ni okamžitě připravili skrýš a nosili jí jídlo. Marie Šircová Rachel ošetřila rány. Rodina ji pak ukrývala až do osvobození.

Ocenění rodině sourozenců předal izraelský velvyslanec Daniel Meron. Zúčastnění si zároveň připomněli tragické události Křišťálové, od kterých v těchto dnech uplyne 80 let.

Pietní vzpomínky na hrůzy noci, kdy z 9. na 10. listopadu 1938 příznivci nacismu zapalovali a ničili stavby spojené s židy, si zítra připomenou také v Liberci. Účast přislíbili zástupci šesti velvyslanectví. Součástí akce je položení dalších kamenů zmizelých, které připomínají tragické osudy zejména židů z druhé světové války. Na události Křišťálové noci budou zítra vzpomínat také v Německu, akce se zúčastní prezident Frank-Walter Steinmeier  a kancléřka Angela Merkelová.  

Titul Spravedlivý mezi národy uděluje památník obětem holokaustu Yad Vashem lidem, kteří nezištně pomáhali za druhé světové války pronásledovaným obětem nacistického režimu. Oceněných titulem Spravedlivý mezi národy je z řad Čechů a Čechoslováků včetně Šircových 122.

 

Zdroj: ČTK

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony