Sounáležitost a útěcha - věřící na Karlovarsku se modlí za oběti neštěstí v Perninku

Sounáležitost a útěcha - věřící na Karlovarsku se modlí za oběti neštěstí v Perninku
8. července 2020 Události Autor: Filip Breindl

Církev v západních Čechách reaguje na včerejší železniční neštěstí, k němuž došlo u Perninku v Krušných horách - při srážce dvou osobních vlaků přišli o život dva lidé a 24 dalších utrpělo zranění. K neštěstí došlo krátce předtím, než se v Perninku konala pravidelná mše. "Do přímluv jsem zařadil úmysl za zemřelé, raněné, jejich rodiny a za všechny, kteří tam zasahují. Zároveň jsem se domluvil s lidmi, že další den v Jáchymově budeme mši obětovat na tento úmysl," řekl Proglasu duchovní správce krušnohorského farního obvodu P. Marek Hric.

Podle svých slov zaznamenal už cestou do Perninku na bohoslužbu se začátkem v 16.30 činnost záchranářů a předpokládal, že na horách došlo k nějaké závažné události. "Od žen před kostelem jsem se pak dozvěděl, že šlo o srážku vlaku a pravděpodobně tam jsou zemřelí a mnoho raněných," popsal P. Hric. Z další debaty z farníky podle něj vyplynul úmysl dnešní bohoslužby v Jáchymově. "Jedna z věcí, kterou můžeme udělat, je přinést duchovní útěchu. Vyprosit to, co je možné pro dobro jak zemřelých, tak raněných a jejich rodin. Chceme také vyjádřit spoluúčast na té tragédii a soucit, který teď určitě ti nejbližší potřebují," vyslovil duchovní z Krušných hor.

Na otázku Proglasu potvrdil, že se chce zúčastnit případných dalších pietních akcí. "Tady v Krušnohoří je hornický kraj a docházelo tu k různým událostem, které mimo jiné připomínají smírčí kříže. I v současnosti se stavějí pomníčky dopravních nehod a předpokládám, že něco podobného se objeví i v tomto případě. Budu připraven s lidmi sdílet jejich žal a vzpomínku," řekl P. Hric a zmínil v té souvislosti stále konaná zastavení s pozůstalými po obětech tragické nehody autobusu u jihočeských Nažidel v roce 2003, kdy zahynulo 20 lidí z Karlovarska. 

Na nynější tragédii v Krušných horách reagoval na Twitteru plzeňský biskup Tomáš Holub: "Zasáhla mne zpráva o železničním neštěstí u Perninku. S bolestí a v modlitbě myslím na zemřelé, zraněné i jejich blízké. Jsem nablízku také všem zasahujícím záchranářům a zdravotníkům."

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony