Soudce není v kauze katedrály podjatý, rozhodli jeho kolegové

9. ledna 2009 Události Autor: Filip Breindl

Metropolitní kapitula jako jedna ze stran sporu o vlastnictví katedrále svatých Víta, Václava a Vojtěcha v Praze má výhrady vůči soudci Nejvyššího soudu Františku Ištvánkovi kvůli jeho členství v KSČ do roku 1989. Podle dalších soudců tato skutečnost neznamená podjatost při rozhodování o katedrále. Mluvčí pražského arcibiskupství Aleš Pištora pro ČTK reagoval: "Dělá to dojem, že jeden komunistický soudce rehabilituje druhého."

Soudce Nejvyššího soudu František Ištvánek, jenž byl před rokem 1989 členem KSČ, smí znovu rozhodovat ve sporu státu a katolické církve o katedrálu svatých Víta, Václava a Vojtěcha. Jeho kolegové na Nejvyšším soudu odmítli námitku podjatosti, kterou proti soudci podala svatovítská kapitula, a to právě kvůli jeho komunistické minulosti. Námitka je součástí dovolání proti verdiktům, podle nichž katedrála patří státu.
          Soudce Ištvánek, jehož senát dostal případ katedrály podle rozpisu práce znovu na starost, tvrdí, že jako člen KSČ se nijak nepodílel na utlačování lidí z politických, sociálních ani náboženských důvodů; nebyl prý "funkcionář, organizátor ani podněcovatel" v politické či ideologické oblasti.
         Podle mluvčího pražského arcibiskupství Aleše Pištory má komunistickou minulost také soudce Jiří Pácal, který vedl senát rozhodující o námitce podjatosti. "Dělá to dojem, že jeden komunistický soudce rehabilituje druhého," uvedl podle ČTK Pištora. Nejvyšší soud kritiku odmítl.

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony