Soud potvrdil nárok farnosti na obraz Madony z Veveří

8. prosince 2015 Události Autor: Filip Breindl

Městský soud v Praze v odvolacím řízení potvrdil původní výrok, podle něhož má Národní galerie církvi vydat gotický obraz Madony z Veveří. Podle pravomocného rozhodnutí se prokázal nárok farnosti z Veverské Bitýšky na vydání středověké památky v souladu se zákonem o vypořádání církevního majetku.

Podle předsedy odvolacího soudního senátu Milana Chmelíčka se stát k obrazu nechoval jako vlastník, ale jako osoba, která má obraz v úschově jako depozitum. "My z těch provedených důkazů, jednak z doby dávno minulé, a jednak z 30. let, máme za prokázané, že se skutečně jednalo o církevní majetek," řekl Chmelíček, podle něhož se zároveň se prokázalo, že na obraz dopadá restituční zákon a jsou splněny všechny podmínky pro vydání obrazu: "Stát deklaroval jednoznačně svůj vlastnický nárok na obraz až přípisem v roce 1958, kdy prohlásil, že věc je vlastnictvím státu. Předtím takto vlastnictví nikdy deklarováno nebylo," uvedl soudce.

Obě strany se před zahájením soudního sporu na vydání obrazu nedohodly. Podle právního zástupce církve Františka Severina galerie před podáním žaloby odmítla nabídku, že dostane obraz na 50 let do bezplatné výpůjčky za to, že uzná jeho církevní vlastnictví. Galerie obraz nevydala, protože se podle jejího názoru nepodařilo bez pochyb prokázat vlastnictví díla. Ze lhůt pro doručení rozsudku vyplývá, že by navrácení obrazu mělo proběhnout do 6. února, sdělil Severin. Právní zástupce Národní galerie Ondřej Kolisko sdělil, že instituce zvažuje dovolání k Nejvyššímu soudu, což je nyní jediná možnost, jak napadnout pravomocný rozsudek. Dovolání nemá odkladný účinek. 

Madona z Veveří je datována před rokem 1350 a je připisována malíři z okruhu Mistra vyšebrodského oltáře. Do roku 1938 zdobila kostelík na hradě Veveří, který plnil ve středověku funkci farního chrámu pro osadu u zeměpanského hradu a širší okolí. V současnosti je pro veřejnost uzavřený.

zdroj: ČTK

NyníPísně
Píseň: Jak śe mace? (2020); Interpret: Ľudová hudba Stana Baláža; Album: Ľudová hudba Stana Baláža: Jak śe mace?
05:57Myšlenka na den
06:00Písně
06:30Dnešní evangelium
06:35Ranní chvály
06:50Duchovní slovo
07:00Radio Vatikán

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony