Smysl půstu v židovství a křesťanství

8. března 2010 Události Autor: Kateřina Brichcínová

Novináři a zástupci médií měli dnes možnost diskutovat o smyslu postu v židovském a křesťanském náboženství. Česká biskupská konference uspořádala kulatý stůl, jehož hosty byli Kateřina Lachmanová, teoložka a psycholožka Pastoračního střediska pražského arcibiskupství, rabín Moše Chajim KollerŽidovské obce v Praze, P. Jan Kotas, pedagog Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy, a P. Vojtěch Eliáš, prezident pražské Arcidiecézní charity.

Zhruba v polovině postního období, během něhož se křesťané připravují na Velikonoce, uspořádala Česká biskupská konference diskuzi, která měla pomoci novinářům pochopit smysl postu a odpovědět na otázky: Jaký je smysl oběti a půstu? Jaké místo má v životě křesťana nebo žida postní doba? Chápeme rozdíl mezi postem a dietou?

Křesťanský půst letos začal 17. února Popelečení středou a skončí ve středu před Zeleným čtvrtkem. Má křesťanům pomoci se ztišit a hlouběji pochopit tajemství Velikonoc. "Z křesťanského hlediska není půst odtučňováním těla, ale odtučňováním srdce, ve kterém člověk navazuje vztah s Bohem. Touto praktikou postu znovu nastolujeme pravdivý vztah k Bohu i k lidem, vedle nichž žijeme," vysvětlila smysl postu teoložka a psycholožka Kateřina Lachmanová (audio MP3)Kateřina Lachmanová.

Židovský půst se vztahuje k jednomu z hlavních svátků Jom Kipur (Den smíření). Ten den odpustil Bůh Izraeli zhotovení zlatého telete a Abrahám uzavřel smlouvu s Bohem. Tento den je jediným postem uloženým Torou, při němž se věřící naprosto zříkají jídla a pití. Svátku předchází Deset dní pokání, ve kterých věřící více dbají na plnění příkazů, denně se více věnují studiu Tory, říkají ranní omluvné modlitby slichot a někteří se postí. Ve svém okolí hledají přátele i nepřátele a snaží se je odprosit za vše, co jim v uplynulém roce udělali. "Ideou je probudit v sobě skryté duchovní síly, které nám dávají možnost napravit situaci, do které jsme se dostali," upřesnil význam židovského postu rabín Moše Chaim Koller (audio MP3)Moše Chaim Koller.

P. Jan Kotas (audio MP3)P. Jan Kotas také upozorňuje na provázanost víry a postu. "Je to řeč, kterou se buduje a vyvíjí přátelský vztah mezi Bohem a člověkem," uvedl P. Jan Kotas. Existují podle něj tři tradiční projevy postu, kterými jsou modlitba, pokání a almužna.

Prezident Arcidiecézní charity Praha P. Vojtěch Eliáš upozornil na Postní almužnu, kterou vyhlásila Charita ČR po celé republice. Smyslem postu tedy není jen materiální strádání, ale také zaměření pozonosti na potřebné. Podle P. Vojtěcha Eliáše nejsou peníze při almužně to nejdůlěžitěšjí. Mnohem významnější je duchovní rozměr. Motto letošní almužny je myšlenka sv. Petra Chryzologa: "Kdo se modlí, ať se postí. Kdo se postí, ať je milosrdný... Kdo chce nalézt Boží srdce otevřené, ať nezavírá svoje před tím, kdo jej prosí." V průběhu postní doby mohou lidé do pokladničky vkládat peníze za požitky, které si odřeknou. Charita potom použije prostředky na pomoc potřebným.

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony