Slovenští biskupové: Prioritu mají oběti

Slovenští biskupové: Prioritu mají oběti
7. února 2019 Události Autor: Jaroslava Otradovcová

„Snažíme se šířit osvětu, aby se oběť, která chce nahlásit skutek, brala vážně, a začalo se to nekompromisně řešit," prohlásil na Radiu Slovensko ve včerejším pořadu „K veci“  tiskový mluvčí Konference biskupů Slovenska P. Martin Kramara.

Katolická církev na Slovensku před několika dny suspendovala kněze z banskobystrické  diecéze, který byl obviněn ze sexuálního zneužívání dítěte.  „Jedná asi o 18. případ, který se na Slovensku v posledních dvaceti letech řeší", sdělil P. Kramara a při tom upozornil, že ne o všech může být informován. Tento proces je v plné kompetenci diecézního biskupa a následně Kongregace pro nauku víry. Na základě zkušeností ze zahraničí, dle slov mluvčího, má pro církev prioritu oběť, ne obraz katolické církve: „Bohužel v minulosti stalo, že některá společenství vyjádření brala jako přehnaná nebo jako útok na církev a snažila se pomoc spíše knězi než oběti, což mělo velmi katastrofální následky. (…) Snažíme se proto o osvětu. Místní společenství nemůže vytvářet takovou atmosféru, aby se oběť bála, aby si myslela, že bude potrestaná, nebo ji lidé přestanou brát. V žádném případě ne. Snažíme se proto ve světských i katolických médiích pracovat na tom, aby v této záležitosti vyzníval jednoznačný postoj nejen ze strany katolické církve a jejích představitelů, ale aby se tento postoj, že prioritu mají oběti, přenesl na celé křesťanské společenství“.

zdroj: Slovenský rozhlas, K  veci

NyníHudební siesta
Skladba: Jubilate - Sláva buď Otci; Autor: Händel Georg Friedrich; Dirigent: Preston Simon; Sóla: Kirkby Emma, Nelson Judite, Brett Charles, Elliot Paul, Covey Rogers,Thomas David - zpěv; Soubor: Sbor katedrály v Oxfordu, The academy of ancient music
12:56Střípek poezie
13:00Hudební siesta - 2. část
13:30Písně
13:45Dnešek v kalendáři
14:00Sváteční pohádka
14:30Třikrát z Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony