Skutečný dárek pomáhá už 10 let

Skutečný dárek pomáhá už 10 let
7. prosince 2018 Události Autor: Pavel Chaloupka

Charitativní projekt Skutečný dárek, který v nejchudších zemích distribuuje domácí zvířata, knížky nebo školní pomůcky, pomohl za deset let tisícům lidí a jeho tržby vzrostly od roku 2009 z necelých pěti milionů korun na loňských 17 milionů korun. Uvádí to společnost Člověk v tísni, která projekt pořádá. Dárkový certifikát si lidé dávají k Vánocům, takto současně obdarují vedle blízkých i adresáty pomoci. Charitativní projekt pomáhá poslední tři roky i v České republice. Skutečný dárek tam pomohl už tisícovce znevýhodněných dětí.

E-shop Skutečný dárek umožňuje lidem z Česka utratit peníze například za vybavení na chov drůbeže nebo dobytka, osivo nebo kozy a ovce, které se pak stávají zdrojem obživy obyvatel v chudých zemích Asie a Afriky. Dárci dostanou tištěné nebo elektronické certifikáty, které s věnováním darují pod stromeček svým blízkým. Loni Češi nakoupili dary v hodnotě 17 milionů korun a prodalo se 35.414 certifikátů. Skutečné dárky vždy symbolizují určitou formu pomoci. Proto jsou rozděleny do pěti kategorií vyjadřujících oblasti pomoci - Voda, Zdraví, Vzdělání, Obživa a Česká republika. Letos je možné nově pořídit certifikáty Kohoutek na vodu, Motyka a rýč nebo Teplo domova, které během zimy přispěje lidem v Sýrii nebo na Ukrajině. Nabídka dárků se upravuje podle aktuálních potřeb v zemích, kde Člověk v tísni působí. Pomáhá vždy podle toho, co lidé nejvíce potřebují. Nakupuje se na místním trhu a zaměstnávají se místní řemeslníci či stavebníci.

Podle organizátorů projektu je největší zájem mezi kupujícími o kuřata a školní pomůcky, následované certifikátem veselé kozy. Muži nakupují drahé dárky jako je kráva, studna nebo oslík s povozem, takto přispějí na pomoc 7500 korunami, u žen jsou dlouhodobě největším hitem kuřata a školní pomůcky, které se dají nakoupit do 250 korun.

Za deset let pomohli obyvatelé Česka díky Skutečnému dárku distribuovat 6300 koz a ovcí, téměř 15.000 kusů drůbeže, vybudovat či opravit přes 9000 studní, 929 rodin podpořili při nákupu ekologických bioplynáren, 199 škol a pedagogických center vybavili nábytkem, učebnicemi, školními pomůckami, 200 latrín a 2800 kanystrů na vodu.

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony