Školy Evangelické akademie slaví třicáté narozeniny

Školy Evangelické akademie slaví třicáté narozeniny
16. října 2021 Události Autor: Anna Janošková

Třicáté výročí založení si připomínají školy Českobratrské církve evangelické. Myšlenku obohatit českou a moravskou komunitu o základní, střední i vyšší odborné školy evangelického ducha zrealizovaly v roce 1991 skupinky nadšených pedagogů z Prahy, Brna, Kroměříže i Náchoda.

Školy byly založené jako křesťanské, neznamená to ale, že tam musejí chodit jen křesťané. Naopak, i zaměstnanci jsou jak z řad křesťanských, tak jiných,“ řekl Proglasu vedoucí komunikace ČCE Martin Balcar. Podle něj je specifikem škol Evangelické akademie důraz na křesťanské hodnoty a přítomnost Ducha svatého na vzdělávací půdě. I proto se školy soustředí na obory prospěšné veřejnosti, z velké části na zdravotnické.

V době covidu se naše škola v Náchodě zapojila do pomoci místní nemocnici a podle jejích zaměstnanců byla jedna z těch, která umožnila zachránit chod různých oddělení. Radost máme i z toho, že na pražské evangelické akademii se daří dělat romské dálkové studium, za které jsme získali v roce 2016 cenu Roma Spirit. Vydali jsme i mapu, kde naši absolventi působí, a jsou to stovky organizací,“ sdělil Proglasu Balcar.

V současné době provozuje Českobratrská církev evangelická sedm škol pod Evangelickou akademií. Podle vedoucího komunikace ČCE Martina Balcara ale všichni doufají, že jejich počet letos vzroste na osm, a to vznikem školy v Sudicích u Boskovic.