"Skautem je člověk už navždycky." Reportáž ze skautského tábora

"Skautem je člověk už navždycky." Reportáž
6. srpna 2019 Události, Barvínek Autor: Alžběta Havlová

Léto je v plném proudu a spoustu dětí tráví prázdniny na skautských táborech. Těch se letos po celé republice koná více než tisícovka, připravují je skautští vedoucí, kteří si na tábor často musí vzít dovolenou z práce. Pro mnohé z nich je to i přesto jeden z nejlepších způsobů, jak trávit léto.

Asi třicet dívek ve skautském kroji stojí okolo stožáru a za zpěvu Junácké hymny čtyři z nich věší českou vlajku. Dívčí oddíl střelického Junáka se druhý týden účastní skautského tábora v údolí řeky Jihlavy. Tématem jejich celotáborové hry je středověk. Jak ale vypadá jejich běžný den?

"Vzhledem k tomu, že jsme tu v takových polních podmínkách, tak vaříme na oSkautský táborhni v kamnech," popisuje jedna z vedoucích Bára. O chod tábora a praktické činnosti se vždy starají vybrané skautky a starší rangers, takzvaná služba dne. "Každý den má službu někdo jiný. Jsou k ruce kuchařkám, zajišťují praktické věci okolo tábora, jako je doplňování vody, starání se o dřevo, zasypávání latrín," popisuje Bára.

Poslechněte si reportáž ze střelického skautského tábora:

 

Táborová kuchyň

Rukodělky Co mladé skautky na táboře baví nejvíc? "Odpočineme si od elektroniky i normálního života. Je to super být v přírodě," říká Zuzka. Jediná nevýhoda dlouhodobého pobytu v přírodě jsou latríny, shodují se mladé holky.

V současné době je v České republice registrováno téměř 65 tisíc skautů a skautek, od nejmladších vlčat a světlušek, až po dospělé odlskauty. "Skautem je člověk už navždycky," říká 19letá Kája, která si díky skautu našla spoustu přátel. Oceňuje také disciplínu a morální zásady, které jí skaut předal.

Skautský tábor

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony