Situaci na Ukrajině i 200. výročí narození Mendela reflektují letošní Akademické týdny

Situaci na Ukrajině i 200. výročí narození Mendela reflektují letošní Akademické týdny
27. července 2022 Události Autor: Jaroslava Otradovcová

Ve Sněžném v Orlických horách do soboty probíhá 32. ročník Akademických týdnů. Zahrnuje přednášky, koncerty, divadelní představení i bohoslužby. O atmosféře, dosavadním i budoucím programu jsme hovořili s ředitelem a dramaturgem Juliem Kahancem.

"Nálada je jako už tradičně výborná a přátelská. Lidé navštěvují přednášky, koncerty, povídají si s přáteli a podobně. Všechno běží zatím dobře. Už máme za sebou předpremiéru filmu o obnově sázavského kláštera Nebe nad řekou Sázavou nebo vernisáž výstavy fotografií Jindřicha Štreita s tématikou vztahů vězeňských kaplanů a vězňů, kterou pan profesor osobně otevíral. Měli jsme tu už koncert Václava Koubka nebo představení divadla Já to jsem Víti Marčíka mladšího," předestřel ředitel Kahanec s tím, že nejvýraznějšími tématy, byť ne jedinými, které se v programu odrážejí, byla válka na Ukrajině a jubileum, jenž by oslavil zakladatel genetiky Mendel.

První Akademické týdny uspořádala skupina dominikánů pod vedením Metoděje Habáně v roce 1932. Po nástupu komunistického režimu byly zakázány; akci se stejným názvem pak v exilu v Německu pořádalo hnutí Opus bonum Anastáze Opaska. V roce 1991 obnovil týdny v původní formě Habáňův žák Jaroslav Knittl, na nějž po jeho smrti v roce 1994 navázali dobrovolníci sdružení v obecně prospěšné společnosti Akademické týdny. Ta zároveň pořádá i menší akce v průběhu roku.

"Na programu je ještě řada přednášek opravdu předních odborníků. Bude tady historik umění Jan Royt, psychiatr Cyril Höschl, teolog Marek Orko Vácha, vojenský historik Eduard Stehlík, filozof Tomáš Machula a další a další. Také se těšíme třeba na koncert souboru Schola gregoriana Pragensis, kterému bude předcházet muzikologická přednáška prof. Davida Ebena a také se těším na koncert Michala Prokopa anebo Jiřího Stivína," láká k návštěvě ředitel a dramaturg Akademických týdnů Julius Kahanec. Detailní program najdete na www.akademicketydny.cz.

Záznam celého rozhovoru, který vedla Marta Kunčarová, je k dispozici na odkazu níže.