Setkávají se tady skutečně lidé jako lidé, říká David Macek o Meetingu Rimini

Setkávají se tady skutečně lidé jako lidé, říká David Macek o Meetingu Rimini
22. srpna 2017 Události Autor: Anežka Wiewiorková

V italském Rimini pokračuje Mítink za přátelství mezi národy pořádaný každoročně katolickým hnutím Comunione e Liberazione.

 

Prostory městského tržiště v Rimini budou do soboty dějištěm workshopů, přednášek, představení, koncertů a výstav. Na Mítinku vystupují čelné osobnosti ze světa náboženství, politiky, umění a kultury z celého světa. Mottem letošního 38. ročníku setkání je citát z Goethova Fausta: „Cos po svých otcích podědil, to získej, by to tvoje bylo.“ Na toto téma bude podle Davida Macka, který se festivalu letos účastní počtvrté, hovořit také prezident regionu Lombardie: „Tím tématem je otázka, co vlastně se dá v politice dál rozvíjet z toho dědictví, které jsme získali od předchozích generací,“ vysvětlil Macek.

Třetího ročníku se podle slov Davida Macka účastnil svatý Jan Pavel II. „Ten na tomto místě s plnou vážností mluvil o tom, že toto setkání sehrává zásadní roli v aplikaci druhého vatikánského koncilu do praxe. To, co se tady děje, to znamená důraz na mezináboženský dialog, důraz na to, aby se mezi sebou potkávali lidé různých vyznání a kultur, profesí, národností, to je něco, co má obrovskou sílu a hodnotu,“ řekl Macek.

Dnes na setkání dorazila oficiální delegace jihomoravského kraje. „Před polednem jsme se setkali s prezidentkou tohoto největšího festivalu na světě, Emilií Guarnieri, která v květnu letošního roku navštívila Meeting Brno. Jedním z vrcholů dnešního dne bude promluva kustoda Svaté země, otce Pierbattisty Pizzabally. Ten bude mít přednášku na hlavní téma. Velmi se na to těším, slyšel jsem ho už v předchozích letech. Je obrovským znalcem celého Blízkého východu. Člověkem, který celou svou bytostí pracuje pro dialog mezi židy, křesťany a muslimy. Má obrovské množství osobních zkušeností, které se velmi často liší od toho, co třeba slyšíme v médiích. Protože na mezilidské úrovni vztahy mezi židy, křesťany a muslimy mnohde fungují naprosto výborně, ti lidé si pomáhají jako bratři a sestry. Takže jsem rád, že i jihomoravská delegace bude moci toto setkání zažít,“ popsal David Macek a vzpomněl také včerejší diskuzi mezi předsedou Evropského parlamentu Antoniem Tajanim a bývalým italským premiérem Enricem Lettou. „Ti pánové jsou jeden z pravice, druhý z levice. Jeden je evropský lidovec, druhý je evropský socialista. A půvabem této platformy Meetingu Rimini je to, že tady ti lidé vystupují, vzájemně si skládají komplimenty. To jsou věci, které se běžně v politických debatách nedějí. Setkávají se tady skutečně lidé jako lidé, ne v těch svých různých rolích, které vyvolávají mnohdy konflikt,“ uzavřel Macek.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony