Setkání bývalých příslušníků PTP na Libavé

7. června 2007 Události Autor: Filip Breindl

Na každoroční vzpomínku bývalých členů pracovních jednotek komunistické armády jezdí sídelní biskupové moravských diecézí.

I letos si bývalí příslušníci jednotek PTP připomínají své nucené nasazení v armádě komunistického Československa - jako osoby, které režim vnímal jako své odpůrce, strávili vojnu v otrockých a nebezpečných podmínkách dolů či staveb. Odhaduje se, že asi 400 pétépáků zemřelo v důsledku pracovních úrazů a nedostatečné lékařské péče.

K pétépákům rukovali sedmnáctiletí chlapci i šedesátiletí muži, totalita sem posílala také kněze a bohoslovce. Pamětníci stárnou a ubývají, setkání na Libavé, kde vznikly jedny z prvních praporů PTP, se ale stále účastní několik stovek "černých baronů." Mši v opravovaném kostele svaté Anny ve vojenském prostoru s nimi i letos slaví sídelní biskupové moravských diecézí - Jan Graubner, Vojtěch Cikrle a František Václav Lobkowicz.

Jak řekl Proglasu jeden z organizátorů setkání Václav Křišťan, akce má být především společnou vzpomínkou na kruté období. Mladé generaci chce také připomenout zrůdnost nesvobodného režimu a ukázat, že služba u PTP nebyla legrace, jak se může domnívat podle románů Miloslava Švandrlíka (který sám sloužil u jiných jednotek než PTP).

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony